אורתוטריכום חלק

הדפסה
  Orthotrichum striatum שם מדעי
  Smooth bristle moss Common name
טחבי עלים (מערכת)
Bryophyta
משפחה
חסר עלי כותרת מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות כבדות בית גידול
עגול צורת הגבעול
טחבים צורת חיים
גולן, חרמון, גליל, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

אורתוטריכום  חלק
צילום: © דרור מלמד   חרמון , 5-2019
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

להבנת מושגי היסוד בטחבים ומחזור חייהם מומלץ לקרוא את ה"מבוא לסיסטמטיקה של טחבים"

אורתוטריכום חלק הוא טחב-עלים אקרוקרפי (acrocarpous, טחב שבו מתפתחים המנבגים בקצה גבעולי הגמטופיט), המשתייך למשפחת Orthotrichaceae. זהו טחב בינוני בגודלו, גובהו עד 3 ס"מ, יוצר גושים קטנים על גזעי עצי אלון ואלה. הגמטופיט ירוק-כהה עד חום, לעתים קרובות נושא מנבגים מרובים. הגבעולים מתפצלים לענפים. העלים היבשים זקופים וצמודים לגבעול, בהירטבם הם נפרשים ומתפשקים. הטרפים איזמלניים-ביצניים, קצותיהם מחודדים, לעתים קצה הטרף משונן בעדינות (תכונה זו ניתנת לבחינה במיקרוסקופ), שולי הטרף גלולים מטה. עורק האמצע (costa)  נמשך כמעט עד לקצה הטרף. שולי העלים תמימים, גלולים מטה. אברי המין, הארכוגניה הנקביות והאנתרידיה הזכריים, ערוכים על אותו פרט (מערך מעין "חד-ביתי", autoicous), כשהם מסודרים זה בצד זה על גבעולון משותף (מערך הקרוי: gonioautoicous). המנבג סטגוקרפי (stegocarpous, מיוונית: stego  - "גג", "מכסה", carpos - "פרי"), נפתח במכסה וכך מתאפשר שחרור הנבגים. קופסית המנבג (capsule) גלילית-ביצנית, מוארכת, אינה מוצרת מתחת לפי המנבג, כתומה-חומה, זקופה, חלקה וחסרת צלעות, גם בהתייבשה היא אינה מתקמטת ונותרת מתוחה וחלקה - תכונה ייחודית למין בין שאר בני הסוג, שלהם קופסיות מצולעות, מכאן שמו העברי של המין (שאינו רשמי). קופסית המנבג נישאת על זיף (seta) קצרצר, אורכו אינו עולה על 1.5 מילימטר ולפיכך היא בולטת אך מעט מעל פני העלווה, או שקועה בינות לעלים. המצנפת (calyptra) חרוטית, ראשה מחודד, תלומה, שעירה בדלילות, מכסה כמעט לגמרי את קופסית המנבג. המצנפת היא שארית הפלואידית מרקמת הארכגון, המכילה את תא הביצה, אותה מבקע זיף המנבג הדיפלואידי ונושאה בקצהו, תוך התפתחותו, עד לנשירתה. עם ההבשלה, נושרת המצנפת מבלי שהיא נבקעת (מצנפת "צנופה", mitrate, להבדיל ממצנפת "כבונה", cucullate, הנבקעת בסדק יחיד) וחושפת מכסה מנבג (operculum) קמור שבראשו מקור קצרצר, הנפתח ונושר לפני שחרור הנבגים. אלה מופצים דרך פי-מנבג (peristome) כפול, שבו שתי טבעות בנות 16 שיניים כל אחת. השיניים בטבעת החיצונית, ה-exostome, חומות-בהירות, מתפשקות אופקית לפי-המנבג ובהתייבש הטחב הן נשמטות מטה.  השיניים בטבעת הפנימית, ה-endostome, עדינות ואינן מפותחות.
תקופת הצמיחה של אורתוטריכום חלק נמשכת מהסתיו (נובמבר) ועד לאביב (אפריל), המנבגים מופיעים בחודש פברואר ובמין זה ניתן למצאם עד חודש יוני, כאשר מרבית מיני הטחבים כבר קמלים.
אורתוטריכום חלק מצוי פה ושם בישראל, בגליל, בגולן ובחרמון. בית גידולו גזעי עצים, בעיקר של זית אירופי ואלת המסטיק וכן על אדמת טרה-רוסה. תפוצתו העולמית רחבה ומשתרעת בדרום-מזרח אסיה, אגן הים-התיכון, אירופה, אפריקה, ואמריקה.
אורתוטריכום חלק תואר בשנת 1801, על-ידי הרופא והבוטנאי הגרמני הדוויג (Johann Hedwig, 1730-1799), הנחשב כ"אבי חקר הטחבים (הבריולוגיה)" והיה הראשון להבחין באברי המין הזכריים (אנתרידיה) והנקביים (ארכגוניה) שלהם ולתאר את מחזור חייהם. תיאור המין, יחד עם תיאוריהם של כמעט כל מיני הטחבים שהיו ידועים בזמנו, ראה אור לאחר מותו, בשנת 1801, בספרו הבסיסי Species Muscorum Frondosorum (בלטינית: "מיני טחבי העלים"). שמו המדעי של המין, striatum, מלטינית: "מפוספס", מאזכר את המצנפת שלאורכה עורקים עדינים, תכונה שאינה ייחודית כלל למין זה. בשם המין העברי (שאינו רשמי) העדפנו להדגיש את התכונה המאפיינת - קופסית חלקה, על פי השם האנגלי - smooth bristle moss.
שם הסוג, Orthotrichum, מיוונית: ortho - "ישר", trichos - "שערה", מאזכר את השערות הזקופות על פני המצנפת ברוב מיני הסוג.
בסוג אורתוטריכום 85 מינים, 5 מהם נאספו בישראל.


כתב: דרור מלמד
מקורות מידע 
גינון חסכוני בצמחי בר