אשבל מופסק

הדפסה
  Stachys distans שם מדעי
  Betony Common name
שפתניים
Lamiaceae
משפחה
מאוחה מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
משונן שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
מרובע צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
גולן, גליל, גלבוע, כרמל, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

אשבל מופסק
צילום: © שרה גולד   גליל תחתון, אפריל
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

אשבל מופסק הוא בן-שיח מלבין–לבדי, מכוסה שערות ארוכות, מפושקות ומסתלסלות. הצמח מסועף מבסיסו, ענפיו זקופים ומקבילים ואינם מסתעפים עוד. הם מגיעים לגובה של חצי מ' ואף עד 1 מ'. העלים התחתונים ביציים, נישאים על פטוטרת, שפתם משוננת, אורכם 2–4 ס"מ. לעלים העליונים פטוטרת קצרה יותר. הצמח אופייני למשפחתו, השפתניים: גבעול מרובע, עלים נגדיים, פרח דו-שפתני עם 4 אבקנים.
אשבל מופסק פורח בראשית הקיץ, מאי–יוני. הגביע ירוק או נוטה לסגול עכור. הכותרת דו-שפתנית, צבעה לבן–צהבהב, והיא מקושטת בכתמים סגולים על שפתה התחתונה וקוים סגולים עזים על שפתה העליונה. השפה העליונה קמורה וצרה, חופנת בתוכה את האבקנים. השפה התחתונה פרושה, מחולקת ל-3 אונות. כל הפרח – הגביע והכותרת – מכוסה מבחוץ בשערות בלוטיות קצרות. הפרחים ערוכים בדורים כדוריים צפופים ורבי-פרחים. הדורים חרוזים על הגבעול, ובין דור לדור רווח גדול, מעין תפרחת מופסקת. הפרחים מלווים בעלים קטנים.
אשבל מופסק הוא צמח של סלעי גיר קשה במדרונות טרשיים. אופייני לסדקי-סלעים, אך שכיח גם בבתה ובחורש פתוח. נפוץ רק בצפון הארץ. המין אנדמי: תפוצתו העולמית מצומצמת ללבאנט בלבד, ואין הוא גדל בשום מקום פרט לארץ-ישראל וללבנון.
בסוג אשבל 300 מינים, רבים מהם גדלים באזורים ימתיכוניים. בארץ 13 מינים, מהם 4 ימתיכוניים חד-שנתיים, 3 צמחי-סלעים רב-שנתיים, 3 צמחים רב-שנתיים של בתי-גידול לחים ומין אחד הוא בן-שיח של בתות ימתיכוניות. הסוג אשבל אינו מתאפיין בתכונות בולטות, אלא בעיקר בחוסר תכונות: המנסה להגדיר צמח מהשפתניים נוכח, כי אם אינו מתאים לשום סוג אחר – הרי בסוף מגיעים לאשבל. הסוג נכלל אמנם במשפחת השפתניים, הידועה בשפע צמחי ריח, תבלין, בושם ורפואה, אולם רק מעט ממיני אשבל משמשים כצמחי תיבול ומרפא. הסוג רחב-תפוצה, במיוחד באזורים ים-תיכוניים: אצלנו, בדרום-אפריקה ובצ'ילי.
הפרח דו-שפתני, הגביע פעמוני או צינורי, ובקצהו 5 שיניים מחודדות שוות. לאורכו נמשכים 5–10 עורקים. השפה התחתונה של הכותרת מפושקת, ואונתה האמצעית גדולה. השפה העליונה של הכותרת זקופה, קמורה, חופנת בתוכה את 4 האבקנים, הבולטים הרבה מצינור הכותרת. צבע הכותרת משתנה בין לבן לסגול, כולל מעברים כגון ורוד.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר