צפורנית מגוונת

הדפסה
  Silene colorata שם מדעי
  Cloven-Petalled Campion Common name
עין אלבנת שם ערבי
צפורניים
Caryophyllaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, חרמון, גליל, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, ערבה, בקעת הירדן, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה
צופני

צפורנית מגוונת
צילום: © עמרם אשל  
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

מין זה שייך לסוג גדול ומגוון במשפחת הציפורניים. מונים בו כ-400 מינים, רובם ציפורנית מגוונת היא ציפורנית חד-שנתית זקופה, כמעט לא מסתעפת, עם תפרחת חד-צדדית.
ציפורנית מגוונת פורחת בחורף ובאביב, מפברואר עד אפריל. לגביע 5 שיניים, לכותרת 5 עלים, אך הטרף שסוע, כך שהפרח נראה כאילו יש לו 10 עלי-כותרת. אורך טרף עלה הכותרת קטן פי 2 מאורך הציפורן. במשך היום גלולים טרפי עלי הכותרת ונראים ככמושים. בערב הם נפרשים ומואבקים על-ידי פרפרי לילה. בבסיס הטרף בולט כלפי מעלה קשקש, ו-5 הקשקשים מצטרפים לעטרה צינורית קטנה במרכז הפרח, סביב האבקנים. בגביע 10 עורקים בולטים מאוד, צבעם סגול על רקע ירוק, הם מכוסים שערות קצרות, לא בלוטיות. צבע הפרח ורוד חיוור, לא מתבלט, והמין נקרא "מגוונת" אולי לא מפני שהפרח מגוון, אלא כי האוכלוסיה מגוונת: גון הפרח שונה מעט מפרט לפרט, פרח אחד יותר בהיר, אחר יותר כהה. כמו-כן יש הבדל בין האוכלוסיות: צבע הפרח באזור הימתיכוני כהה מעט יותר מאשר זה של האוכלוסיות במדבר ובסְפר המדבר, היינו באזור המעבר מהימתיכוני למדברי. יש פרטים שצבע הפרח שלהם לבן לגמרי.
ציפורנית מגוונת שכיחה בארץ, גדלה באזור הימתיכוני וחודרת אף למדבר. היא נפוצה בכל חלקי הארץ פרט לדרום הנגב. באזורי חולות היא יוצרת מרבדים נרחבים וצפופים. תפוצתה העולמית משתרעת בארצות שסביב הים התיכון.

ציפורנית היא סוג גדול ומגוון במשפחת הציפורניים. מונים בו כ-400 מינים, רובם עשבוניים רב-שנתיים או חד-שנתיים, מיעוטם בני-שיח. מרכז הסוג בארצות הים התיכון. בארץ גדלים בר 43 מינים, והריהו הסוג השלישי בגודלו (מבחינת מספר מיניו), אחרי קדד ותלתן. מינים נוספים של ציפורנית מגדלים בתרבות כצמחי נוי.
העלים נגדיים, תמימים, מוארכים לרוב, ואין להם עלי-לוואי (במשפחת הציפורניים יש לסוגים רבים עלי-לוואי).
צבע הפרחים לרוב אדום לגווניו, בין ורוד לארגמן.הפרח מטיפוס 5: יש לו 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 5 (או 10) אבקנים. השחלה עילית, והיא נישאת לרוב על עוקץ ולא יושבת כמו ברוב הצמחים, ובראשה 3 עמודי-עלי. הגביע צינורי, מעורק לאורכו, לרוב ב-10 עורקים. עלה הכותרת מחולק בצורה ברורה לשני חלקים שונים: החלק הבסיסי צר וארוך, והוא נקרא בשם ציפורן (ועל שמו נקראים המשפחה והסוג); והחלק העליון רחב ושמו טרף. הציפורן לרוב זקופה, חבויה בגביע, ו-5 הציפורנים צמודות כצינור. הטרף פרוש, במינים רבים הוא שסוע לשניים, כך שנראה כאילו מורכב הפרח מ-10 עלי כותרת. במעבר בין הציפורן לטרף יש תכופות קשקשים קטנים, המצטרפים ליצור מעין עטרה. האבקה עצמית נמנעת על-ידי הפרדה בזמן בין הבשלת אברי הזכר לאברי הנקבה: הפרח פתוח 3 יממות, ב-2 הראשונות הוא נמצא בדרגה זכרית, ובשלישית בדרגה נקבית.
הפרי הלקט, צורתו כחבית או ביצה או כדור, והוא נישא רוב בראשו של גבעולון הנקרא "נושא-פרי" (גינופור). הזרעים העליונים מתפזרים בנקל עם טלטול הצמח, התחתונים נותרים שמורים בפרי עד לחורף הבא.
הסוג ציפורנית קרוב לסוג ציפורן ודומה לו, נבדל ממנו בעלי הגביע: בציפורן יש דוּרים אחדים של חפים העוטפים את עלי-הגביע, החיצוניים קצרים יותר, והם ערוכים כרעפי-גג, החיצוניים חופים על הפנימיים; ואילו בציפורנית יש רק דוּר אחד של 5 עלי גביע,ללא חפים, והם מאוחים לצינור ארוך, רק בקצהו הם מפורדים לשיניים קצרות. כמו-כן הם נבדלים במספר עמודי העלי: בציפורן מספרם 2, בציפורנית מספרם 3.

כתב מייק לבנה


מקורות מידע

מידע גנני
צריכת מים לאחר התבססותו
נדרשת לו תוספת השקיה של 100 ליטר למ"ר או 100 קוב לדונם בשנה באזורים שבהם יש לפחות 250 מ"מ גשם בשנה.
אזורים                                  שפלה, חוף, הר, בקעה, נגב
צורת חיים                            חד שנתי
קצב צמיחה                         מהיר
גובה (מ')                            0.40
קוטר (מ')                           0.02
איברים דקורטיביים            פרחים
שימוש מומלץ                    מסלעות
עמידות לתנאי קרקע קשים גבוהה
תנאי הארה
                      שמש
מידע גנני נוסף               מופע עונתי. הפרח נסגר בלילה. מוצע לבדוק סמוך לשפת הים (קו 2)
כתבו יואב גרטמן ואביגיל הלר, מתוך חוברת בהוצאת שה"מ, משרד החקלאות


 
גינון חסכוני בצמחי בר