מקור-חסידה יפה

הדפסה
  Erodium botrys שם מדעי
  Stork's bill Common name
גרניים
Geraniaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מחולק לאונות צורת העלה
משונן שפת העלה
קרקעות קלות בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, עמק ירדן עליון, שרון, שפלה, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

מקור-חסידה יפה
צילום: © אורון יעקב   , 2-2011
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

מקור-חסידה יפה הוא צמח חד-שנתי צנוע של חולות. אין הוא יפה במיוחד, ולא ברור מדוע ניתן לו שם זה. הוא דומה למין השכיח מקור-חסידה חלמיתי, נבדל ממנו באורך מקור-הפרי, ובעליו, שהם מעט יותר מוארכים.
מקור-חסידה יפה פורח מינואר עד מאי. הפרח והפרי דומים לשאר מיני מקור-חסידה. הפרח הוא מטיפוס 5: יש לו 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 5 אבקנים פוריים ועוד 5 אבקנים עקרים, 5 בלוטות-צוף, ושחלה מחולקת ל-5. התפרחת דמויית סוכך. הפרי אכן נראה ממש כמו מקור חסידה: הזרעים למטה נראים כמו הראש, וכל זרע נושא זיף ארוך. כל 5 הזיפים צמודים ונראים יחד כמקור, ובהבשילם הם נפרדים. הם מתחילים להיפרד מן הקצה הרחוק מהזרע, וכשהם מתייבשים הם משתזרים–מסתלסלים מלמעלה (בסוג הקרוב, גרניון – הם מתחילים להיפתח בצד ההפוך, מלמטה, מהזרע). כשזרע כזה נושר לקרקע בשעה שהמקור עודו משתזר – הוא מתברג לתוך סדק בקרקע ו"זורע" את עצמו, וכך הוא ניצל מסכנות שעל פני השטח כגון אכילה בפי נמלים. הפרח גדול, צבעו סגול-ארגמן. מקור-הפרי ארוך, עד 12 ס"מ, והוא מכוסה זיפים, לא שערות מנוצות.
מקור-חסידה יפה צומח בחולות במישור החוף, בבקעת כנרות ובגולן. תפוצתו העולמית משתרעת בארצות שסביב הים התיכון.
מקור-חסידה הוא סוג שכיח מאוד בארץ, ובו 18 מינים (90 מינים בעולם) – כולם עשבוניים, מהם חד-שנתיים ומהם רב-שנתיים. פורחים באביב.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר