קדד גדול-פרי

הדפסה
  Astragalus macrocarpus שם מדעי
  Milk-vetch Common name
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
תמים שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
עגול צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
גולן, גליל, חוף הים התיכון, עמק ירדן עליון, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שפלה, נגב צפוני, נגב והרי אילת, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

קדד גדול-פרי
צילום: © שרה גולד   הגן הבוטני ירושלים, מרץ
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

קדד גדול-פרי הוא צמח מוזר, המעורר בך תחושה שמשהו כאן הפוך, לא-בסדר: העלים בחוץ ולמעלה והפרחים בפנים ולמטה, צמודים לגבעול וקרובים לקרקע. כך נוהגים גם מינים נוספים, כמו קדד האורנים וקדד בירותי. זהו צמח רב-שנתי זקוף שגובהו מגיע ל-50 ס"מ, עם עלים מנוצים גדולים וארוכים (עד 25 ס"מ) ורבי-עלעלים (עד 22 זוגות). העלעלים גדולים (2X1 ס"מ). הגבעול יחיד ובלתי מסתעף, עבה וחלול. כל חלקי הצמח שעירים.
קדד גדול-פרי פורח באפריל ובמאי. הפרחים צהובים, גדולים (אורכם 3 ס"מ ויותר), מרוכזים כולם במרכז הצמח. אל דאגה, החרקים מוצאים אותם, והם הומים ממאביקים. הפרי גדול, דמוי אשך, שעמי, עם תפר שקוע לאורך צידו האחד, קוטרו 3 ס"מ ואורכו 5 ס"מ.
קדד גדול-פרי גדל בפרטים בודדים פה ושם בנוף עשבוני ברוב אזורי הארץ הימתיכוניים, חודר אף למדבר. תפוצתו העולמית משתרעת בארצות מזרח הים התיכון.

קדד הוא סוג ענק של קטניות עם פרחים פרפרניים ועלה מנוצה למספר גדול של זוגות-עלעלים. אין קנוקנת בקצה העלה, ובכך קל להבדיל בין קדד לבין בקיה. מאפיין את הסוג פרי קדוד, היינו שקליפתו כפופה מתפר-הגב פנימה ויוצרת מחיצה המחלקת את הפרי לאורכו לשתי מגורות. קל לזהות את ייחודו של הפרי לפי השקע שלאורך תפר-הגב. הסוג קדד הוא מתחרה רציני על התואר "הסוג עם מספר המינים הגדול ביותר" – מונים 2000 מיני קדד בעולם, רבים מהם במערב אסיה ומרכזה. גם בארץ הוא ראשון במספר מיניו: 55 מינים שונים של קדד גדלים בחלקי הארץ השונים, רבים מהם בתנאים קיצוניים, כמו מדבר או מרומי הרים. כחצי מן המינים בארץ הם עשבים חד-שנתיים, אך חלק מן המינים הם בני-שיח קוצניים.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר