פילגון מפתיע

הדפסה
  Filago inexpectata שם מדעי
מורכבים
Asteraceae
משפחה
מאוחה מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
עמקים, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שפלה, נגב והרי אילת, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

פילגון מפתיע
צילום: © יהודה מרטה   הר יונה, נצרת עילית, מרץ
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

פילגון הוא סוג של צמחים חד-שנתיים זעירים, חובב-פרחים מתחיל לא יעיף בהם מבט שני. פרחיהם לא בולטים, כמעט שאינם נראים וכמעט שאינם נפתחים כלל. סוגים קרובים ודומים במשפחתו (המורכבים) הם: גומד, כתנן, מחטנית, לבדנית, מוצנית ובן-ציצית. הפרחים זעירים, ערוכים בקרקפות קטנות, המקובצות לצברי-קרקפות – ואף הצבר כולו קטן, נראה ככדור צמרי בקוטר של 1 ס"מ, עטוף בעלי-מעטפת. הפרח הבודד צהבהב חיוור, ובשעת הפריחה בולטים האבקנים מתוך הפרח. הפרחים החיצוניים בכל קרקפת הם נקביים, נימיים. פרחי המרכז דו-מיניים, מעטים.
פילגון מפתיע מסתעף מבסיסו לענפים שרועים באורך של עד 10 ס"מ. העלים מריתיים עד סרגליים. העלים המקיפים את צברי הקרקפות ארוכים כפליים ויותר מהצברים, נראים כשושנת שצבר-הקרקפות יושב במרכזה. השם מפתיע (תרגום של השם המדעי, שמשמעותו המדוייקת היא "בלתי-צפוי") ניתן לו על-ידי מגלהו, הבוטנאי וגניץ.
פילגון מפתיע פורח באפריל. כל הזרעונים חסרי ציצית. מספר חפי הקרקפת 15–30 ולא יותר. החיצוניים והאמצעיים בהם מכופלים לאורכם. הפנימיים קירחים.
פילגון מפתיע הוא מין אנדמי לארץ-ישראל, נדיר גם בארץ. גדל בבתה עשבונית פה ושם במרכז הארץ ומעט גם בדרומה, משני עברי בקעת הירדן.
בסוג 20 מינים, בארץ 10, מהם חצי שזרעיהם הפנימיים נושאים ציצית וחצי שכל זרעיהם חסרי ציצית,. אלה האחרונים נחשבו פעם כסוג נפרד בשם אפרונית.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר