פרע קטן-עלים

הדפסה
  Hypericum thymifolium שם מדעי
  St. John's wort Common name
פרעיים
Hypericaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
חורש בית גידול
עגול צורת הגבעול
שיח ובן-שיח צורת חיים
גליל, כרמל, הרי שומרון, הרי יהודה, שרון, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

פרע קטן-עלים
צילום: © שמעון כהן-סיוון   כרמל, אוקטובר
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

פרע קטן-עלים הוא בן-שיח מסועף של חורש ויער. הוא דומה לפרע מסולסל, אך הוא גדול ממנו (גובהו 40 ס"מ) ומבנהו מבודר יותר. העלים קטנים, רוחבם 3 מ"מ.
פרע קטן-עלים פורח כמעט חצי שנה, בין אפריל לאוקטובר. הפרח קטן. 5 עלי הגביע מפורדים, נושאים בשוליהם מחרוזת של בלוטות שחורות. 5 עלי הכותרת צהובים. האבקנים רבים, ערוכים ב-3 קבוצות.
פרע קטן-עלים אופייני לחורש הימתיכוני, במיוחד בחברת אורן ירושלים. הוגדרה אף חברת-צומח שכותרתה "חברת אורן ירושלים ופרע קטן-עלים". הוא נפוץ במפוזר באזורים הימתיכוניים בצפון הארץ ובמרכזה. תפוצתו העולמית משתרעת בארצות שלמזרחו של הים התיכון.

בסוג 200 מינים (לדעת אחרים – 460 מינים), 9 בארץ. בסוג יש מין אחר (Hypericum perforatum) המקובל ברפואה העממית לטיפול בחרדה ובדכאון. אין עדות מדעית לערכו הרפואי של הצמח. מינים אחדים משמשים כצמחי נוי.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע

הצמח במקורות

באנגלית נקרא הסוג פרע, St. John's wort, לכבודו של יוחנן המטביל. מטיפים נוצרים תיארו בכתביהם כי ב-29 באוגוסט בכל שנה, יום עריפת ראשו של יוחנן במצוות המלך הורדוס, מופיעים כתמים אדומים על עלי הצמח, זכר לדמו הקדוש.  אולי בהשראת אמונה זו, תוך "גיורה", הציע אפרים רובינוביץ' (הראובני, בוטנאי וחוקר צמחי ארץ-ישראל, אביו של נגה הראובני מייסד "נאות קדומים") בספרו "שמות צמחי ארץ ישראל שנתחדשו או שנתבררו" שראה אור בשנת תרע"ז (1917), את השם "דם זכריהו הנביא", ייתכן שבעקבות האגדה התלמודית המזעזעת על דמו הרותח של הכהן זכריה בן-יהוידע (שלמעשה אינו זכריה הנביא), הנוקם את נקמת הוצאתו להורג בידי יהואש המלך (מסכת גיטין, דף נ"ז עמוד ב').
כתב: דרור מלמד

 
גינון חסכוני בצמחי בר