ספלול ססגוני

הדפסה
  Aristolochia paecilantha שם מדעי
ספלוליים
Aristolochiaceae
משפחה
מאוחה מס' עלי כותרת
דמוי לב צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות כבדות בית גידול
עגול צורת הגבעול
שיח ובן-שיח צורת חיים
גולן, חרמון, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, הרי שומרון, הרי יהודה, תפוצה בארץ
הצג מפת תפוצה
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

דווח לנו

ספלול ססגוני
צילום: © אבנר כהן   חרמון
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

ספלול ססגוני הוא צמח עם פרח מוזר, ציורי, מעניין בצורתו ובתפקודו. זהו עשבוני רב-שנתי צפוף, קוטרו 40 ס"מ. הגבעולים קצרים מ-50 ס"מ, שעירים, ירוקים בהירים. ניכר גם בעליו, שבסיסם מפורץ (לבוב) במפרץ רחב ומעוגל, ומצדדיו אזניות רחבות ומעוגלות. העלים פשוטים, מסורגים, תמימי-שוליים. העלה שעיר–זיפני משני צדדיו.
ספלול ססגוני פורח ממארס עד יוני. צריך לחפש את הפרח במכוון, כי הפרחים מסתתרים בין העלים בתחתית הצמח. הפרח דמוי מקטרת או חצוצרה, עם צינור ארוך ואוגן קצר דמוי אוזן. זהו פרח-מלכודת, כמו פרחי הלופיים. הפרח מסריח כריח בשר נרקב, והוא מושך חרקים הנזונים מבשר רקוב. אין צוף. הצלקות מבשילות לפני האבקנים וההאבקה זרה. השחלה תחתית. עוקץ הפרח קצר מאורך הפרח. הפרח דו-מיני, לא נכון. אין גביע. הכותרת מורכבת מצינור ואוגן. הצינור רחב (יותר מ-15 מ"מ), מפותל, בתוכו שערות הפונות מטה ומונעות מהחרקים שנכנסו לצאת עד שהן נובלות. מעניין שהחרקים שנלכדו ממהרים, אחרי שהשתחררו, להתפתות שנית ולהיכנס לפרח נוסף (ולהאביקו). צבע צינור הפרח מבחוץ אדום חלוד או סגול–אדום. האוגן רחב מאוד (יותר מ-25 מ"מ), דמוי אוזן, בסיסו לבוב. גונו מבפנים בז' עם כתמים ארגמניים – שילוב נאה ביותר. האבקנים 6, מעורים בעמוד העלי ומאוחים ליחידה. הפרי ביצי, דמוי סלסילה, נפתח ב-6 קשוות. ציורי ויפה אף הוא, מזכיר פנס-נייר סיני.
ספלול ססגוני הוא מין שרוע, לא מטפס, והוא מחליף את ספלול השדה בהרים גבוהים, בעיקר בחרמון, בגליל העליון ובגולן, מעט גם דרומה יותר.
בארצות אירופה מקובל שימוש בספלול להקלה של כאבי-לידה, וגם השם המדעי משמעו "מקל על הלידה".
בסוג 300 מינים, 6 בארץ. מינים נוספים אחדים מטופחים בגינת הנוי, כמטפסים יפי-פרחים-ופירות

כתב מייק לבנה

מקורות מידע 
צימרים בצפון   גינון חסכוני בצמחי בר  

israelbiz- בניית אתרים