כלמינתה אפורה

הדפסה
  Calamintha incana שם מדעי
  Gray calamint Common name
זועוטמאן שם ערבי
  زعتمني أللّغة آلعربيّة
שפתניים
Lamiaceae
משפחה
מאוחה מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
מרובע צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
גליל, הרי שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה
תבלין ו/או צמח מאכל משמש לרפואה

כלמינתה  אפורה
צילום: © שרה גולד   נאות קדומים, דצמבר
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

כלמינתה אפורה היא בן-שיח קטן ועדין, ירוק כל השנה, משתרע, גובהו 10–30 ס"מ. הוא ריחני מאוד, עליו מכילים שמנים אתריים. הופעתו הכללית אפורה–מכסיפה, בגלל שעירות עדינה, רכה ונעימה. העלים נגדיים, רכים, ביציים רחבים או עגולים, קטנים (קוטרם עד 10 מ"מ). פטוטרתם קצרה, שפתם חרוקה קלות או תמימה. הגבעולים מעוצים בבסיסיהם, וגם סעיפיהם נגדיים. השם המדעי הועתק כלשונו לעברית, משמעו "מנתה (נענה) טובה". יתכן שהוא הצמח הנזכר במשנה בשם אזוביון או בשם קורנית.
כלמינתה אפורה פורחת במשך תקופה ארוכה, ממאי עד דצמבר. הפרחים שפתניים אופייניים, צבעם ורוד עד ארגמני, והם ערוכים בדורים דלילים בחיקי עלים. האבקנים והעלי בולטים הרבה מצינור הכותרת. לוע הכותרת בהיר, ועליו נקודות בורוד כהה. גם הגביע דו-שפתני, לאורכו 13 עורקים.
כלמינתה אפורה אינה שכיחה. היא גדלה בקרקע קירטונית לחה ומוצלת במערב הגליל ובסלעי נארי בדרום הרי יהודה, וגם בשפכי קרקע ובסדקי קירות. תפוצתה העולמית מצומצמת ומקוטעת, משתרעת בארץ-ישראל, בסוריה ובלוב.
שולקים ממנה משקה ממותק, וכן היא משמשת לתיבול תה, וכתרופה. ברפואה עממית נחשבת הכלמינתה כתרופה לפגעים בדרכי העיכול ובדרכי הנשימה, וכמקלה על הלידה.
בסוג 6 מינים, בארץ 1.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע

רפואה עממית:
ערביי ארץ-ישראל משתמשים בצמח למאכל ולמרפא. ברפואה העממית הוא משמש כתרופה לתולעי-מעיים, לשיעול, לדלקת ריאות, לקצרת (אסטמה), לכאבי מחזור, לכאבי בטן עזים, והחשוב מכל – הוא מועיל לרחמי הנשים, ומקל על האשה הכורעת ללדת. 
לדוגמא: מכינים לנשים חביתה מתובלת בעלי כלמינתה אפורה.
להרחבה  לנושא שימושים רפואיים של הצמח, מתוך ילקוט הצמחים של נסים קריספיל

 
גינון חסכוני בצמחי בר