כלמינתה אפורה היא בן-שיח קטן ועדין, ירוק כל השנה, משתרע, גובהו 10–30 ס"מ. הוא ריחני מאוד, עליו מכילים שמנים אתריים. הופעתו הכללית אפורה–מכסיפה, בגלל שעירות עדינה, רכה ונעימה. העלים נגדיים, רכים, ביציים רחבים או עגולים, קטנים (קוטרם עד 10 מ"מ). פטוטרתם קצרה, שפתם חרוקה קלות או תמימה. הגבעולים מעוצים בבסיסיהם, וגם סעיפיהם נגדיים. השם המדעי הועתק כלשונו לעברית, משמעו "מנתה (נענה) טובה". יתכן שהוא הצמח הנזכר במשנה בשם אזוביון או בשם קורנית.
כלמינתה אפורה פורחת במשך תקופה ארוכה, ממאי עד דצמבר. הפרחים שפתניים אופייניים, צבעם ורוד עד ארגמני, והם ערוכים בדורים דלילים בחיקי עלים. האבקנים והעלי בולטים הרבה מצינור הכותרת. לוע הכותרת בהיר, ועליו נקודות בורוד כהה. גם הגביע דו-שפתני, לאורכו 13 עורקים.
כלמינתה אפורה אינה שכיחה. היא גדלה בקרקע קירטונית לחה ומוצלת במערב הגליל ובסלעי נארי בדרום הרי יהודה, וגם בשפכי קרקע ובסדקי קירות. תפוצתה העולמית מצומצמת ומקוטעת, משתרעת בארץ-ישראל, בסוריה ובלוב.
שולקים ממנה משקה ממותק, וכן היא משמשת לתיבול תה, וכתרופה. ברפואה עממית נחשבת הכלמינתה כתרופה לפגעים בדרכי העיכול ובדרכי הנשימה, וכמקלה על הלידה.
בסוג 6 מינים, בארץ 1.

כתב מייק לבנה

עודכן