מונחון - מילון מושגים

בחלק זה של האתר תמצאו הגדרות והסברים למונחים בוטניים המופיעים בדפי הצמחים. לחלק מההסברים מצורפות תמונות להמחשה. ניתן לעיין ברשימת המונחים לפי אותיות הא"ב או לחפש מונח באמצעות תיבת החיפוש.
מונחון זה עדיין בחיתוליו וצפויים בו תיקונים ותוספות. אתם מוזמנים להציע מונחים שפגשתם תוך כדי קריאת מידע על אודות הצמחים ומצאתם לנכון להוסיפם. שלחו לנו משוב, הערות והארות למונחון באמצעות צור קשר
תודה מיוחדת לליאורה קרת על יוזמתה ועל ההקפדה בבחירת המונחים ובכתיבת ההסברים.

חיפוש מונח
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

כבון
עשוי בצורת שביס
צורת פרח או עלה המזכיר מראה של שביס, או ברדס (קפוצ'ון), למשל בפרח של מגנונית כבונה.
בטחבים: עלה שקצהו קעור מאוד ומתוח קדימה, או ששוליו בקצהו גלולים מעלה, באופן המשווה לו מראה של ברדס (מעין כובע של נזירים).
כמו כן משמש בטחבים לתיאור מצנפת (שארית הארכגון) הנבקעת בסדק יחיד המקנה לה צורת ברדס.
[מקור המילה כָּבוּן הוא במשנה (מסכת שבת, ה, ב): "רְחֵלוֹת יוֹצְאוֹת שְׁחוּזוֹת, כְּבוּלוֹת וּכְבוּנוֹת" (צאן שגופן נעטף במטלית כדי שלא יתלכלך צמרן) ומשמעותו עטוף, מהודק, רכוס. מכאן התגלגלה המילה למכבנות – סיכות ראש, לאיסוף השיער].

 
כוסית
תפרחת הסוג חלבלוב, המורכבת מדור אחד של פרחים זכריים חד-אבקניים, ומפרח נקבי אחד במרכז.
בהיקף הכוסית נמצא דור של בלוטות צוף גדולות אשר מושכות חרקים שונים. צורת בלוטות הצוף משמשת כסימן בהגדרת המין. צלקות הפרח הנקבי מתבגרות ומוכנות להאבקה לפני הפרחים הזכריים. כך נמנעת האבקה עצמית בכוסית. עם תחילת התפתחות הפרי, עוקץ הפרח הנקבי מתכופף והפרי הצעיר נוטה הצידה וחושף את הפרחים האבקניים המתבגרים. דוגמה – חלבלוב השמש
 
כותרת
בפרח בעל עטיף כפול (גביע וכותרת), הדור הפנימי הצבעוני בדרך-כלל של עלי העטיף.
כותרת צבעונית מאפיינת בדרך-כלל צמחים מואבקי-חרקים או בעלי-חיים אחרים. היא מבליטה את הפרח לעיני החרק המאביק ותורמת בכך להגדלת מספר הביקורים שלו בפרח ולכן – ליעילות ההאבקה.
 
כנה
בצמח תרבותי מורכב, החלק התחתון של הצמח, המכיל את השורשים.
מצמח תרבותי נדרשות שתי דרישות: האחת – לספק את הפרחים או הפירות הרצויים והשנייה – להיות בעל שורשים עמידים למחלות ומזיקי קרקע. פיתוח זן העונה לשתי דרישות אלו הוא תהליך ארוך, מורכב ויקר. לכן מפתחים בנפרד שני זנים שכל אחד מהם עונה על אחת משתי הדרישות שלעיל, ומרכיבים ענפים של הזן המספק את הפירות (רוכב) על גזעו של הזן בעל השורשים העמידים (כנה). לעתים משתמשים ככנות בזני בר או זנים עתיקים.
השיטה נפוצה מאוד בוורדים ובמיגוון עצי-פרי. את הזנים המשמשים ככנות או כרוכבים מרבים אך ורק ברבייה וגטטיבית (אל-מינית) כדי לשמור על תכונותיהם. 

 
כנפית
פרי יבש בעל זרע אחד וחלק דק ורחב המסייע להפצתו בעזרת הרוח.

 
כפתור
ניצן של פרח.

 גינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים