מונחון - מילון מושגים

בחלק זה של האתר תמצאו הגדרות והסברים למונחים בוטניים המופיעים בדפי הצמחים. לחלק מההסברים מצורפות תמונות להמחשה. ניתן לעיין ברשימת המונחים לפי אותיות הא"ב או לחפש מונח באמצעות תיבת החיפוש.
מונחון זה עדיין בחיתוליו וצפויים בו תיקונים ותוספות. אתם מוזמנים להציע מונחים שפגשתם תוך כדי קריאת מידע על אודות הצמחים ומצאתם לנכון להוסיפם. שלחו לנו משוב, הערות והארות למונחון באמצעות צור קשר
תודה מיוחדת לליאורה קרת על יוזמתה ועל ההקפדה בבחירת המונחים ובכתיבת ההסברים.

חיפוש מונח
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

טפיל (צמח)
צמח הגדל על שורשי או ענפי צמח אחר (פונדקאי), וקולט ממנו את החומרים הדרושים לו – חומר אורגני ו/או מים ומלחים.
הטפילים קולטים מהפונדקאים את צרכיהם בעזרת שורשים שהם שולחים לתוך רקמותיו של הפונדקאי (דבקון הזית) או בעזרת מציצות, שהן שלוחות של מערכת השורשים שלהם החודרות אל מערכות ההובלה של הפונדקאי (עלקת).
קיימים שני מיני טפילים:
1. טפילים גמורים – צמחים חסרי עלים ירוקים הקולטים מהפונדקאי את כל צרכיהם – מים, מלחים וחומר אורגני. דוגמה - עלקת חרוקה
2. טפילים למחצה – צמחים בעלי עלים ירוקים הקולטים מהפונדקאי מים ומלחים בלבד, אך מבצעים פוטוסינתזה ומיצרים חומר אורגני. דוגמה - הרנוג השטים

 
טרגקנתי (צומח) = כרקוצי
תצורת צומח אופיינית לאזורים סחופי רוחות ולעתים מכוסי שלג בחלק מהשנה. בתצורה זו בני-שיח קסרומורפיים (קשיחים) רבים שצורתם דמויית כר, מעוגלת ומכונסת, ולעתים קרובות הם גם קוצניים.
הכינוי "טרגקנתי" – "כרקוצי" בעברית – ניתן לתצורת צומח של שיחים נמוכים בצורת כר, שענפיהם צפופים וקוצניים. הם מותאמים לתנאי הסביבה באזורים סחופי רוחות המכוסים שלג חלק מהשנה. תצורת צומח זו שמאכלסת בעיקר ראשי הרים גבוהים, או שטחים בצפון הרחוק נקראת על-שם סקציית הטרגקנתה של הסוג קדד (משפחת הפרפרניים) הכוללת מינים רבים בעלי תכונות כאלו, אשר מאכלסים אזורים דומים. תכונות אלו נותנות לצמח, ובעיקר לפרחים ולפירות הגנה יעילה מפני הרוחות והשלג. גם בעלי-חיים קטנים, כגון חיפושיות ופשפשים, ואף צמחים עדינים נהנים מהגנה זו, כשהם מסתופפים בתוך הצמח או גדלים בסמוך אליו. בצומח הכרקוצי קיימים מינים נוספים אשר אינם שייכים לסוג קדד ואף לא למשפחת הפרפרניים, אך דומים בתכונותיהם למיני סקציית הטרגקנתה. בישראל ניתן לראות צומח  כרקוצי בחרמון (רכבל עליון). נמנים עליו שבעה מיני קדד כגון קדד קיפודי, אך גם כרבולת מקרינה ושני מיני חדעד (משפחת העופריתיים). קדד טרגקנתי נוסף שאופייני דווקא לבתות הספר בדרום הוא קדד בית-הלחמי.
 
טרף
החלק הקיצוני הרחב ובדרך-כלל שטוח של העלה.
טרף העלה, שהוא לרוב שטוח ורחב יחסית, מותאם במבנהו לחילוף יעיל של חמצן ופחמן-דו-חמצני עם האטמוספירה, ולביצוע יעיל של תהליך הפוטוסינתזה שבו נוצר בצמח החומר האורגני.
בצילום: עלה בצורת לב (עלה לבוב)
הקלק לצפיהגינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים