מונחון - מילון מושגים

בחלק זה של האתר תמצאו הגדרות והסברים למונחים בוטניים המופיעים בדפי הצמחים. לחלק מההסברים מצורפות תמונות להמחשה. ניתן לעיין ברשימת המונחים לפי אותיות הא"ב או לחפש מונח באמצעות תיבת החיפוש.
מונחון זה עדיין בחיתוליו וצפויים בו תיקונים ותוספות. אתם מוזמנים להציע מונחים שפגשתם תוך כדי קריאת מידע על אודות הצמחים ומצאתם לנכון להוסיפם. שלחו לנו משוב, הערות והארות למונחון באמצעות צור קשר
תודה מיוחדת לליאורה קרת על יוזמתה ועל ההקפדה בבחירת המונחים ובכתיבת ההסברים.

חיפוש מונח
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

ביצית
גופיף בשחלה, אשר ממנו מתפתח הזרע.
הביצית מכילה את תא הרבייה הנקבי. לאחר ההפריה מתפתח ממנה הזרע הבנוי מעובר ומרקמת מזון.
 
בית-גידול
הסביבה בה גדל הצמח באופן טבעי.
בית-גידול הוא המקום בו גדל הצמח באופן טבעי, וכל תנאי הסביבה המאפיינים אותו. התנאים העיקריים שלפיהם ממיינים את בתי-הגידול הם הלחות, הטמפרטורה, תנאי האור, אופי התשתית, אופי הצומח.
 
בלוט
הפרי של מיני הסוג אלון.
הבלוט מורכב ממעטפת מעוצה ובעלת קשקשים הנקראת ספלול. בתוך הספלול נמצא הפרי עצמו שהוא אגוז גדול. לדוגמה - בלוט של אלון התבור.
 
בלוטית (שערה)
שערה המפרישה חומר כלשהו, ריחני, דביק או שמנוני
במקרים רבים נמצאת בקצה השערה גולה דמויית ראש סיכה. שערות בלוטיות עשויות להימצא על הגבעול, העלים ואברי הפרח השונים.
הקלק לצפיה
בן-שיח
צמח מעוצה נמוך.
בן-שיח הוא שיח נמוך, עד גובה מטר אחד שגזעו וענפיו מעוצים. לעתים החלק המעוצה מצומצם מאוד. לדוגמה - קורנית מקורקפת
 
בצל
בצל – גבעול קצר ומעובה הטמון באדמה ונושא עלים בשרניים הקרויים גלדים.
בצל הוא אבר התשמורת של חלק מהצמחים הנקראים גיאופיטים, כאלה שניצני ההתחדשות שלהם מתחת לפני הקרקע. הבצל הוא אותו חלק של הצמח המכיל חומרי תשמורת וניצנים המהווים את העתודה לצמיחה בעונה הבא. בבצל אגורים חומרי התשמורת בגלדים הבשרניים העוטפים את הגבעול המרכזי שפרקיו קצרים מאוד. מדי שנה מתרוקנים הגלדים החיצוניים ועוטפים את הבצל כקליפות יבשות ונוצרים גלדים חדשים במרכז. לדוגמה - חצב מצוי .
 
בשרני
מעובה ועסיסי
עלה בשרני או גבעול בשרני עשויים תאים גדולים המכילים כמות גדולה של נוזלים. האבר הבשרני הוא עבה ורך בדרך כלל. בשרניות קשורה למין הצמח ולתנאי גידולו. היא אופיינית לצמחים האוגרים מים בתאיהם כחלק מההתאמה שלהם לתנאי בית-הגידול, כצמחי מלחה, צמחי מדבר וצמחי סלעים. לדוגמא: צלקנית החרבות
 
בתה (תצורת צומח)
שטח בור מכוסה בעשבים חד ורב-שנתיים, בני-שיח ושיחים נמוכים.
הבתות מאכלסות את מרבית שטחי צומח הבר בארץ. באזור הים-תיכוני עשויה הבתה להוות שלב בהתפתחותה של תצורת צומח גבוהה יותר – שיחיה ואחריה חורש. זאת בתנאי שהבתה איננה מופרעת (על-ידי מרעה למשל). בתה מתפתחת בדרך-כלל גם לאחר כריתה של יער או חורש. באזורי ספר המדבר, כאשר כמות הגשמים השנתית אינה מספיקה להתפתחותו של צומח גבוה, מהווה הבתה את תצורת הצומח הגבוהה ביותר האפשרית. אזור נרחב כזה משתרע מזרחית ודרומית לאזורי החורש הים-תיכוני ונקרא בשם בתות הספר הים-תיכוניות.

 גינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים