הרדופנין רך

הדפסה
  Scorzonera mollis שם מדעי
מורכבים
Asteraceae
משפחה
רבים מס' עלי כותרת
סרגלי צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות כבדות בית גידול
עגול צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
חרמון, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

הרדופנין רך
צילום: © אבנר כהן   חרמון
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

הרדופנין רך הוא צמח רב-שנתי מלבין של מרומי החרמון. הצמח נמוך, גובהו משתנה בין 4 ל-15 ס"מ. העלה סרגלי, עתים מפותל ועתים גלוני, נקל לטעות בו ולייחסו לצבעוני. במרכז העלה לאורכו יש פס לבן רחב.
הרדופנין רך פורח ממאי עד יולי. הקרקפת צהובה, גדולה, עטופה בדורים אחדים של חפים רעופים. הפרחים כולם לשוניים, גדולים, נפתחים דור אחר דור מבחוץ פנימה. בראש הזרע יושבת ציצית של שערות מנוצות. הקרקפת דלת פרחים.
הרדופנין רך גדל במדרונות טרשיים במרומי החרמון, מרום 1,650 מ' ומעלה, ושם הוא שכיח. אין הוא גדל כלל בשאר אזורי הארץ, והחרמון הוא הגבול הדרומי של תחום-תפוצתו העולמי.

הסוג כולל 150 מינים, בארץ 9. לא ברור מדוע ניתן לסוג השם התלמודי הרדופין, השייך במקורו כנראה לצמח אחר לגמרי, והמקשר אותו לכאורה עם ההרדוף שאין להם הרבה במשותף. הפרחים לשוניים, גדולים במיוחד, צבעם צהוב או ורוד. הקרקפת גדולה, עטופה בדורים אחדים של עלים (חפים) רעופים – סימן מועיל להבדלה בין בני הסוג לבין מינים מסוגים אחרים, דומים. הזרעון גדול. בראש הזרעון יושבת ציצית גדולה, שערותיה מנוצות. העלה לרוב סרגלי ארוך, והעורקים נראים כמקבילים, ובאין פרחים אפשר לטעות ולחשוב שהוא מן החד-פסיגיים – דגניים או שושניים. רוב העלים מרוכזים בבסיס הצמח. כל הצמחים בסוג מפרישים מיץ חלבי.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר