קדד קהירי

הדפסה
  Astragalus kahiricus שם מדעי
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
תמים שפת העלה
מדבר בית גידול
עגול צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
נגב צפוני, נגב והרי אילת, ערבה, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

קדד קהירי
צילום: © שרה גולד   נגב, מאי
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

קדד קהירי הוא צמח רב-שנתי שרוע של חולות במדבר. כל הצמח שעיר. העלעלים רחבים, כמעט עגולים, גדולים, דלילים, קטומים עד מפורצים קלות בקצה, מקופלים לאורכם. אורך העלה 25 ס"מ.
קדד קהירי פורח מינואר עד אפריל. הפרח צהוב, התפרחות נישאות לאורך גבעולים נפרדים, ארוכים, חסרי-עלים, היוצאים מחיקי עלים. הגביע עוטף את הפרי, והוא מתנפח לשלפוחית כדורית בקוטר 15 מ"מ. הפרי וגבעולו נעשים חומים, יבשים, ועל השלפוחית מסתמנים עורקים בולטים – עורקי-אורך, וביניהם רשת מסועפת של עורקים משניים.
קדד קהירי גדל בארץ רק בנגב, על כל חלקיו. תפוצתו העולמית משתרעת בעיקר במדבריות של צפון אפריקה.

קדד הוא סוג ענק של קטניות עם פרחים פרפרניים ועלה מנוצה למספר גדול של זוגות-עלעלים. אין קנוקנת בקצה העלה, ובכך קל להבדיל בין קדד לבין בקיה. מאפיין את הסוג פרי קדוד, היינו שקליפתו כפופה מתפר-הגב פנימה ויוצרת מחיצה המחלקת את הפרי לאורכו לשתי מגורות. קל לזהות את ייחודו של הפרי לפי השקע שלאורך תפר-הגב. הסוג קדד הוא מתחרה רציני על התואר "הסוג עם מספר המינים הגדול ביותר" – מונים 2000 מיני קדד בעולם, רבים מהם במערב אסיה ומרכזה. גם בארץ הוא ראשון במספר מיניו: 55 מינים שונים של קדד גדלים בחלקי הארץ השונים, רבים מהם בתנאים קיצוניים, כמו מדבר או מרומי הרים. כחצי מן המינים בארץ הם עשבים חד-שנתיים, אך חלק מן המינים הם בני-שיח קוצניים.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר