קדד מפורץ

הדפסה
  Astragalus emarginatus שם מדעי
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות כבדות בית גידול
עגול צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
חרמון, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

קדד מפורץ
צילום: © שרה גולד   חרמון, יוני
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

קדד מפורץ הוא צמח עשבוני רב-שנתי בלתי קוצני זקוף. פריחתו יפהפיה. הוא חסר גבעול, פרט לעמוד הפריחה. העלים מזכירים עלי שרך. הם מרוכזים בבסיס הצמח, ארוכים (10 ס"מ), מנוצים, לבידים מאוד, עלעליהם קטנים וצפופים, ערוכים ב-18–25 זוגות.
קדד מפורץ פורח ביוני. הפרחים אדומים כדם, טובעים בתוך עריסת שער-משי לבנה כשלג. התפרחת נישאת על גבעול ארוך (20 ס"מ), זקוף או אלכסוני. התפרחת כדורית, צפופה, רבת-פרחים, ואלה נפתחים בהדרגה מלמטה למעלה. הפרי תרמיל קטן שעיר, עטוף כולו בגביע, ובו זרע אחד.
קדד מפורץ גדל רק בחרמון, במדרונות ברום 2,000 מ' ומעלה, ואף שם אינו שכיח. תפוצתו העולמית מקוטעת: הוא גדל בשני מקומות מנותקים ומרוחקים – בקורדיסטן ובהרי הלבנון ומול-הלבנון.

קדד הוא סוג ענק של קטניות עם פרחים פרפרניים ועלה מנוצה למספר גדול של זוגות-עלעלים. אין קנוקנת בקצה העלה, ובכך קל להבדיל בין קדד לבין בקיה. מאפיין את הסוג פרי קדוד, היינו שקליפתו כפופה מתפר-הגב פנימה ויוצרת מחיצה המחלקת את הפרי לאורכו לשתי מגורות. קל לזהות את ייחודו של הפרי לפי השקע שלאורך תפר-הגב. הסוג קדד הוא מתחרה רציני על התואר "הסוג עם מספר המינים הגדול ביותר" – מונים 2000 מיני קדד בעולם, רבים מהם במערב אסיה ומרכזה. גם בארץ הוא ראשון במספר מיניו: 55 מינים שונים של קדד גדלים בחלקי הארץ השונים, רבים מהם בתנאים קיצוניים, כמו מדבר או מרומי הרים. כחצי מן המינים בארץ הם עשבים חד-שנתיים, אך חלק מן המינים הם בני-שיח קוצניים.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר