זעזועית גדולה

הדפסה
  Briza maxima שם מדעי
  Large Quaking-grass Common name
קוספה, עִשבֵּת אל-כּוּרכֵה שם ערבי
  قصفه أللّغة آلعربيّة
דגניים
Poaceae
משפחה
סרגלי צורת העלה
תמים שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, חרמון, גליל, חוף הים התיכון, עמק ירדן עליון, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, בקעת הירדן, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

זעזועית גדולה
צילום: © עמיקם שוב  
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

זעזועית גדולה היא דגני חד-שנתי עדין וחינני, ששמותיו השונים מבטאים את ייחודו: שמו העברי הרשמי זעזועית מבטא את האתגר – נראה אם ידך יציבה מספיק כדי להחזיק בה את הצמח בלי ששיבוליותיו יזועו (תשובה: כמעט שאי-אפשר, השיבוליות זעות עם כל פעימה של הדופק); דומה לכך השם הלועזי בריזה, שמשמעו רוח קלילה – בכל רוח קלילה יזועו השיבוליות; ואילו השם העממי "דמעות חוה" מבטא את הצורה הנאה של השיבולית התלויה מטה, כצורת טיפה. לא בכדי חביב הפרח על אוספי פרחים יבשים באגרטל. זהו צמח זקוף נמוך, גובהו עד 30 ס"מ.
זעזועית גדולה פורחת באפריל–מאי. התפרחת דלילה מאוד, מורכבת משיבוליות אחדות מרוחקות זו מזו, כל אחת מהן גדולה, נישאת על עוקץ דקיק וארוך, תלויה ברפיון ומשתלשלת מטה, מתנדנדת ברוח. השיבולית פחוסה מעט, ובה פרחים רבים ערוכים בשני טורים רעופים. הגלומות קצרות, המוצים רעופים, ואין כל מלענים. צבע הפרחים תחילה ירוק מהול במעט גוון לבן מכסיף, ורק הפרח התחתון (הנראה עליון כשהשיבולית תלויה במהופך) מגוון את התמונה בצבעו החום המבריק. בהמשך הבשלתה משחימה כל השיבולית.
זעזועית גדולה שכיחה למדי בבתה בכל חלקי החבל הימתיכוני, אך במפוזר ובפרטים מעטים.
תפוצתה העולמית המקורית משתרעת בארצות הים התיכון, אך היא הועברה בידי אדם גם ליבשות רחוקות.
בסוג 20 מינים, בארץ 3.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר