אספסת כדורית

הדפסה
  Medicago constricta שם מדעי
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
תלתני צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות קלות בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, גליל, עמקים, הרי יהודה, שרון, שפלה, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

אספסת  כדורית
צילום: © דרור מלמד   מערות אפקה , 3-2017
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

אספסת כדורית היא עשב חד-שנתי, שרוע, מסועף מבסיסו, איבריו שעירים, גובהו 30-10 ס"מ. עלי-הלואי איזמלניים-מוארכים, משוננים. העלה תלתני. העלעלים שעירים, דמויי-ביצה הפוכה, מוארכים, בסיסם דמוי-יתד, קצותיהם קהים, קטומים, או מפורצים קמעא, בקצוות שוליהם משוננים כמשור. עוקצי הפרחים ארוכים מן הפטוטרות, עטויי שערות בלוטיות, בקצה העוקץ זיף ייחודי, דמוי-קוץ מאונקל. העוקצים נושאים בדרך-כלל 2-1 פרחים. הגביע שעיר, שיני-הגביע אינן שוות, אורכן, פחות או יותר, כאורך צינור-הגביע. הכותרת צהובה, אורכה כפול מאורך הגביע, המפרש ארוך מהסירה. הפרי, תרמיל סלילי, עבה, כדורי, או ביצני, קירח, עשוי 8-6 כריכות הדוקות עד מאוד זו לזו, מתקשות עם ההבשלה, עטורות שיכים מאונקלים ובלתי שווים. על פני הכריכות משתרגים 10-6 עורקים רדיאליים בולטים, מקושתים, המהווים סימן מגדיר חשוב למין.  בכל כריכה זרע כלייתי אחד או שניים צהוב-חום, חלק.
אספסת כדורית פורחת באביב. בית גידולה בתות בקרקעות חוליות במישור החוף, מהשרון וצפונה. תפוצתה העולמית מוגבלת לאגן הים התיכון.
אספסת כדורית תוארה בשנת 1873, על-ידי איש הצבא והבוטנאי הצרפתי דורייה דה מיזונב (Michel Charles Durieu de Maisonneuve, 1796-1878).
שמו המדעי של הסוג, Medicago, קדום ומקורו ביוונית: Medike - "מָדַי", האזור בפרס הקדומה, מקורה של האספסת התרבותית (אלפלפה, Medicago sativa). השם העברי אספסת, מקורו בתלמוד (בבא בתרא כ"ח, ע"ב), בהיגוי אספסתא ועוברת כשם העברי למין המוכר לנו כיום במילון "ילקוט הצמחים" של האקדמיה ללשון העברית, אותו ערכו פ. אוירבך ומ. אזרחי (קרישבסקי), בשנת תר"ץ (1930). שמו המדעי של המין, constricta, מלטינית: "מצומצם", "צפוף", מאזכר את כריכות הפרי ההדוקות, בעוד שם המין העברי מתייחס לצורתו הכדורית של הפרי. השם "אַסְפֶּסֶת כַּדּוּרִית" נכלל ברשימת שמות הצמחים הרשמית של האקדמיה ללשון העברית במילון לשמות צמחי ארץ-ישראל, תשס"ג (2003).
הסוג אספסת מונה יותר מ-100 מינים, 25 מהם נאספו בישראל.

כתב: דרור מלמדמקורות מידע

הצמח במקורות

חוקר הטבע והמחנך אמוץ כהן ראה בצמח "גלגל" המקראי את הכינוי הקדום לאספסת המוכרת לנו כיום: "וְרֻדַּף כְּמֹץ הָרִים לִפְנֵי רוּחַ וּכְגַלְגַּל לִפְנֵי סוּפָה" (ישעיהו י"ז, י"ג); "אֱלֹהַי, שִׁיתֵמוֹ כַגַּלְגַּל, כְּקַשׁ לִפְנֵי-רוּחַ" (תהילים פ"ג, י"ד) - פירותיה היבשים של האספסת הם תרמילים בצורת גלגלים, הנקצרים ביחד עם הדגן ומובאים לגורן. בהיותם קלים מאד הם מתפזרים ומתגלגלים בשטח הגורן עם כל רוח (ראה: ד"ר טובה דיקשטיין, "ירקות השדה - צמחי בר אכילים - על מספר צמחי בר, זיהויים ושימושיהם בספרות חז"ל", באתר פארק נאות קדומים). רוב החוקרים אינם מסכימים עם קביעה זו ומזהים את הגלגל עם הצמח עכובית הגלגל.
השם אספסת מקורו בתלמוד, מן השפה הארמית. במקומות רבים מזכיר התלמוד עשב למאכל בהמות הקרוי "אספסתא": "דאמר רבא: עכו"ם דאמר ליה להאי ישראל 'קטול אספסתא בשבתא ושדי לחיותא, ואי לא קטילנא לך' - ליקטיל ולא לקטליה" (סנהדרין ע"ד, ע"א)  [גוי שפקד על ישראל: "קצור אספסת בשבת ותננה מזון לבהמותי ואם לא תעשה כך -אהרגך" - יקצור בשבת ואל יהרג, משום שאין כאן חילול השם, שהרי הגוי ביקש את העבודה בשבת לטובתו. מה שאין כן אם היה הגוי מבקש מהיהודי לקצור אספסת בשבת כדי להשמידה סתם, רק כדי להעבירו על דתו, ועל קידוש השם במקרה זה יהרג ואל יעבור]. האספסת התלמודית הינה ירק מספוא המצמח פירותיו במהירות, קוצרים אותה והיא חוזרת וגדלה וחוזרים וקוצרים אותה, במשך זמן קצר (ראה בבא בתרא כ"ח, ע"ב).
ככל הנראה, מקור השם הוא במילה הפרסית aspast - "מספוא".
אחד הראשונים שעשה בשם זה שימוש הוא אפרים רובינוביץ' (הראובני, בוטנאי וחוקר צמחי ארץ-ישראל, אביו של נגה הראובני מייסד "נאות קדומים"), בספרו "שמות צמחי ארץ ישראל שנתחדשו או שנתבררו" שראה אור בשנת תרע"ז (1917). הוא מביא את השם "שבלולית", שטבע שמחה וילקומיץ (1871-1918), מראשוני המורים העבריים ברחובות ובמושבות שבגליל. למין אספסת תרבותית (Medicago Sativa) קרא רובינוביץ' "שבלולית-אספסת". ב"ילקוט הצמחים" שערכו פסח אוירבך ומרדכי אזרחי ויצא לאור ע"י ועד הלשון העברית בשנת תר"ץ (1930), כבר מופיע השם "אספסת" בפני עצמו.

כתב : דרור מלמד


 
גינון חסכוני בצמחי בר