מקור-חסידה קירח

הדפסה
  Erodium glaucophyllum שם מדעי
גרניים
Geraniaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
גזור צורת העלה
משונן שפת העלה
מדבר בית גידול
עגול צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
מדבר יהודה ובקעת ים המלח, נגב צפוני, נגב והרי אילת, ערבה, בקעת הירדן, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

מקור-חסידה קירח
צילום: © מורי חן   חולות יטבתה, ינואר
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

מקור-חסידה קירח הוא צמח רב-שנתי מדברי ירוק עם שורשים מעובים ארוכים. עליו וגבעוליו קירחים. העלה עגול עד ביצי, שסוע רדודות.
מקור-חסידה קירח פורח במרס ובאפריל. הפרח קטן וצנוע, צבעו ורוד–סגול בהיר, ואין כתם כהה בבסיס עלה הכותרת. הוא דומה לפרח של מקור החסידה המצוי, אך עלה הכותרת שלו רחב יותר באמצעו. זירי האבקנים קירחים. המקור קצר, מכוסה שערות ארוכות רכות ונראה כנוצה. הפרח והפרי דומים לאלה של שאר מיני מקור-חסידה: הפרח הוא מטיפוס 5: יש לו 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 5 אבקנים פוריים ועוד 5 אבקנים עקרים, 5 בלוטות-צוף, ושחלה מחולקת ל-5. התפרחת דמויית סוכך. צבע הכותרת ורוד–סגול. הפרי אכן נראה ממש כמו מקור חסידה: הזרעים למטה נראים כמו הראש, וכל זרע נושא זיף ארוך. כל 5 הזיפים צמודים ונראים יחד כמקור, ובהבשילם הם נפרדים. הם מתחילים להיפרד מן הקצה הרחוק מהזרע, וכשהם מתייבשים הם משתזרים–מסתלסלים מלמעלה (בסוג הקרוב, גרניון – הם מתחילים להיפתח בצד ההפוך, מלמטה, מהזרע). כשזרע כזה נושר לקרקע בשעה שהמקור עודו משתזר – הוא מתברג לתוך סדק בקרקע ו"זורע" את עצמו, וכך הוא ניצל מסכנות שעל פני השטח כגון אכילה בפי נמלים.
מקור-חסידה קירח גדל רק בדרום הארץ, במדבריות, בקרקעות חואר וגבס. הוא עמיד למלח יותר ממינים אחרים בסוגו. תפוצתו העולמית משתרעת במזרח התיכון.
מקור-חסידה הוא סוג שכיח מאוד בארץ, ובו 18 מינים (90 מינים בעולם) – כולם עשבוניים, מהם חד-שנתיים ומהם רב-שנתיים. כולם פורחים באביב.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר