קדד דליל

הדפסה
  Astragalus sparsus שם מדעי
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
תמים שפת העלה
מדבר בית גידול
עגול צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
נגב והרי אילת, ערבה, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה
בסכנת הכחדה

קדד דליל
צילום: © מורי חן   ערבה, מרץ
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

קדד דליל הוא צמח רב-שנתי עם שערות לבידות בהירות, חסר קוצים. הוא שרוע על הקרקע, מסועף, ענפיו אופקיים. העלעלים מקופלים לאורך העורק הראשי שלהם.
קדד דליל פורח במרס–אפריל. הפרחים ערוכים באשכולות, קצרים מהעלים. הפרח צהוב. מפרש הכותרת סרגלי, צר וארוך. הגביע חום–אדמדם. הפרי מוארך, ישר, מחודד עד דוקרני בראשו. קרין בולט בתפר הבטן. צבעו קשוותיו אדום, בניגוד חזק לירוק של תפר הבטן ותפר הגב.
קדד דליל הוא מין נדיר, גדל רק באיזור אילת. תפוצתו העולמית משתרעת במדבריות ערב ומצריים.

קדד הוא סוג ענק של קטניות עם פרחים פרפרניים ועלה מנוצה למספר גדול של זוגות-עלעלים. אין קנוקנת בקצה העלה, ובכך קל להבדיל בין קדד לבין בקיה. מאפיין את הסוג פרי קדוד, היינו שקליפתו כפופה מתפר-הגב פנימה ויוצרת מחיצה המחלקת את הפרי לאורכו לשתי מגורות. קל לזהות את ייחודו של הפרי לפי השקע שלאורך תפר-הגב. הסוג קדד הוא מתחרה רציני על התואר "הסוג עם מספר המינים הגדול ביותר" – מונים 2000 מיני קדד בעולם, רבים מהם במערב אסיה ומרכזה. גם בארץ הוא ראשון במספר מיניו: 55 מינים שונים של קדד גדלים בחלקי הארץ השונים, רבים מהם בתנאים קיצוניים, כמו מדבר או מרומי הרים. כחצי מן המינים בארץ הם עשבים חד-שנתיים, אך חלק מן המינים הם בני-שיח קוצניים.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר