מקור-חסידה מצוי

הדפסה
  Erodium moschatum שם מדעי
גרניים
Geraniaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
משונן שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, עין גדי, שרון, שפלה, נגב צפוני, נגב והרי אילת, בקעת הירדן, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

מקור-חסידה  מצוי
צילום: © דרור מלמד   מרכז, ינואר
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

מקור-חסידה מצוי הוא צמח חד-שנתי שכיח מאוד הן בבתי-גידול טבעיים (בתה, שדות) והן בבתי-גידול מושפעי-אדם (צידי-דרכים, גינות, מעזבות). שערותיו דלילות. הוא ניכר בעלהו המנוצה (אך לא מנוצה פעמיים). עלעליו משוננים או שסועים.
מקור-חסידה מצוי פורח מפברואר עד מאי. הפרח צנוע, ורוד-סגול, קטן. עלי הגביע מכוסים בצפיפות בשערות בלוטיות, דבר הבולט במיוחד בפרי צעיר. בבסיס כל עלה-כותרת יש כתם סגול כהה, וממנו מתמשכים 3 עורקים כהים לאורך העלה. פרט לכך דומים הפרח והפרי לאלה של שאר מיני מקור-חסידה: הפרח הוא מטיפוס 5: יש לו 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 5 אבקנים פוריים ועוד 5 אבקנים עקרים, 5 בלוטות-צוף, ושחלה מחולקת ל-5. התפרחת דמויית סוכך. הפרי אכן נראה ממש כמו מקור חסידה: הזרעים למטה נראים כמו הראש, וכל זרע נושא זיף ארוך. כל 5 הזיפים צמודים ונראים יחד כמקור, ובהבשילם הם נפרדים. הם מתחילים להיפרד מן הקצה הרחוק מהזרע, וכשהם מתייבשים הם משתזרים–מסתלסלים מלמעלה (בסוג הקרוב, גרניון – הם מתחילים להיפתח בצד ההפוך, מלמטה, מהזרע). כשזרע כזה נושר לקרקע בשעה שהמקור עודו משתזר – הוא מתברג לתוך סדק בקרקע ו"זורע" את עצמו, וכך הוא ניצל מסכנות שעל פני השטח כגון אכילה בפי נמלים.
מקור-חסידה מצוי שכיח בכל חלקי הארץ הימתיכוניים, חודר אף למדבר הלא-קיצוני. תפוצתו העולמית משתרעת בארצות שסביב הים התיכון ובמערב אסיה.
מקור-חסידה הוא סוג שכיח מאוד בארץ, ובו 18 מינים (90 מינים בעולם) – כולם עשבוניים, מהם חד-שנתיים ומהם רב-שנתיים. כולם פורחים באביב.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע

חידות בחרוזים - מיכאל דשא

חֲמִשָּׁה עָלִים וְרֻדִּים סְגֻלִים
כָּךְ אֲנִי פּוֹרַחַת לִי
אַךְ הַפְּרִי אָרֹךְ וָחַד
כְּמוֹ שֶׁל עוֹף גָדוֹל, אֶחָד.

 
גינון חסכוני בצמחי בר