קדד ים-המלח

הדפסה
  Astragalus intercedens שם מדעי
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
תמים שפת העלה
מדבר בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
מדבר יהודה ובקעת ים המלח, נגב והרי אילת, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

קדד  ים-המלח
צילום: © איתן שפירא   המישר, 3-2019
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

קדד ים-המלח הוא צמח חד-שנתי מדברי שרוע, לא קוצני. העלה קצר, ובו מעט עלעלים. ראש העלעל קטוע או מפורץ קלות.
קדד ים-המלח פורח במרס–אפריל. הפרחים לבנים, ערוכים בתפרחות בנות 2 פרחים הנישאות על עוקץ ניכר, אורך הפרח 10–15 מ"מ. הפרי הוא תרמיל מכוסה שערות הדוקות, דק, עוביו פחות מ-3 מ"מ. בצורתו הוא קשתי קמעא, קעור עד מרזבי בצידו החיצוני. צבעו בשוליו נוטה לאדום. בקצהו זיף ארוך. התרמיל בולט כמעט כולו מהגביע.
קדד ים-המלח נדיר, גדל בנופי ערבה ומדבר קיצוני, בעיקר בבקעת ים המלח וסביבתה. תפוצתו העולמית משתרעת במדבריות צפון אפריקה ודרום-מערב אסיה.

קדד הוא סוג ענק של קטניות עם פרחים פרפרניים ועלה מנוצה למספר גדול של זוגות-עלעלים. אין קנוקנת בקצה העלה, ובכך קל להבדיל בין קדד לבין בקיה. מאפיין את הסוג פרי קדוד, היינו שקליפתו כפופה מתפר-הגב פנימה ויוצרת מחיצה המחלקת את הפרי לאורכו לשתי מגורות. קל לזהות את ייחודו של הפרי לפי השקע שלאורך תפר-הגב. הסוג קדד הוא מתחרה רציני על התואר "הסוג עם מספר המינים הגדול ביותר" – מונים 2000 מיני קדד בעולם, רבים מהם במערב אסיה ומרכזה. גם בארץ הוא ראשון במספר מיניו: 55 מינים שונים של קדד גדלים בחלקי הארץ השונים, רבים מהם בתנאים קיצוניים, כמו מדבר או מרומי הרים. כחצי מן המינים בארץ הם עשבים חד-שנתיים, אך חלק מן המינים הם בני-שיח קוצניים.

כתב מייק לבנה


מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר