פרסה דלת-תרמילים

הדפסה
  Hippocrepis unisiliquosa שם מדעי
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
תמים שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, חרמון, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, עין גדי, שרון, שפלה, נגב צפוני, נגב והרי אילת, בקעת הירדן, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

פרסה דלת-תרמילים
צילום: © אברהם פלוטניצקי  
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

פרסה דלת-תרמילים היא צמח חד-שנתי שכיח, ששמו יאה לו: הפרי ציורי, נראה ממש כפרסת-סוס. נקרא בעבר בשם פרסת-הסוס, והשם קוצר למען הפשטות. הצמח קירח, מסתעף מבסיסו, שרוע למחצה, דליל, קוטרו 15 ס"מ וגובהו כחצי מזה. העלה מנוצה, חסר קנוקנות, עם כמה זוגות עלעלים ועלעל אחד בלתי-זוגי בקצה. העלעלים תמימים, ראשם קטוע. טיפוס דומה נקרא בעבר בשם פרסת הסוס רבת-התרמילים, והוא אוחד עם המין המתואר בזה, ונחשב כיום לזן שלו.
פרסה דלת-תרמילים פורחת מפברואר עד יוני. הפרח פרפרני אופייני, קטן, צהוב, לפעמים עם מעט עורקים ורודים. ראש הסירה עשוי כמקור. ההאבקה בשיטת "משחת השיניים", היינו בכל ביקור של חרק בפרח נדחפת מנה קטנה של אבקה מתוך מקור זה. עם זאת יש גם האבקה עצמית. הפרי ארוך, פחוס, עשוי פרקים-פרקים, כל פרק משונץ במפרץ עגול ממש כפרסה. עתים הפרי כולו ישר ועתים הוא כפוף כפרסה. הפרי מתפרק, וכל פרק מפיץ בנפרד את הזרע שבו. הזרע מגלי, מקיף מבפנים את המפרץ. הצמח שכיח למדי, אך גדל בדגם מפוזר.
תפוצתו העולמית משתרעת בארצות הים התיכון. בסוג 20 מינים, בארץ 4.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע

הצמח במקורות 
גינון חסכוני בצמחי בר