צורית דקת-עלים

הדפסה
  Sedum amplexicaule שם מדעי
טבוריתיים
Crassulaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות כבדות בית גידול
עגול צורת הגבעול
שיח ובן-שיח צורת חיים
חרמון, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

צורית דקת-עלים
צילום: © שרה גולד   חרמון, יוני
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

צורית דקת-עלים (לשעבר צורית לופתת) היא צמח רב- שנתי בשרני, נושא עלים במשך כל השנה. הצמח נמוך (5 ס"מ), שרוע ופושט, מכה שורשים מענפיו. העלים צפופים, מורחבים בבסיסיהם, רעופים, חובקים את הענף בשפתם הקרומית. הצורית מסתגלת לתנאים של רוח עזה בחרמון בכך שהיא, כמו רבים מצמחי החרמון האחרים, משתרעת על פני האדמה, תכופות סמוך לסלעים, וגבעוליה זוחלים צמודים לקרקע החצצית, שהיא בית גידולה האופייני. גבעוליו בשרניים, וגם עליו בשרניים (כמו רבים מבני משפחתו), עגולים כנקניקיות. החלק הירוק הגדל השנה צומח בהמשך לגבעולים של השנה שעברה, אך מכה שורשים משל עצמו.
צורית דקת-עלים פורחת עם הפשרת השלג, בין אפריל ליוני. הפרח צהוב, כוכבי, עם 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 10 אבקנים.
צורית דקת-עלים גדלה בארץ רק בחרמון, במדרונות אבניים, ברום שמעל ל-1,300 מ'. שם היא שכיחה למדי. תפוצתה העולמית משתרעת בארצות שסביב הים התיכון וגם צפונה ומזרחה.

הסוג צורית כולל צמחים בשרניים, נמוכים לרוב, ממשפחת הטבוריתיים. הוא נוקט בהטמעה במסלול CAM, שהוא מסלול יעיל וחסכוני במים, דבר המאפשר לו לגדול בקרקעות רדודות במיוחד על גבי סלעים, מכאן גם שמו העברי. הפרחים קטנים. 5 עלי כותרת מפורדים או מאוחים בבסיסיהם בלבד; 5 עלי גביע מאוחי-עלים; 5 או 10 אבקנים; 5 עמודי עלי. הצוף קל להשגה, פרחים מואבקי זבובים בעיקר. הפרי מפוחית. הזרעים רבים וזעירים, נפוצים ברוח. מינים רבים מטופחים בתרבות כצמחי-עציץ וצמחי-מסלעה. 600 מינים, 9 מינים בארץ.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר