קיסוס החורש

הדפסה
  Hedera helix שם מדעי
קיסוסיים
Araliaceae
משפחה
רבים מס' עלי כותרת
מחולק לאונות צורת העלה
משונן שפת העלה
חורש בית גידול
עגול צורת הגבעול
מטפס צורת חיים
גולן, גליל, תפוצה בארץ
הצג מפת תפוצה
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

דווח לנו

קיסוס החורש
צילום: © צביקה אבני   נחל כזיב
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

קיסוס החורש הוא מטפס רב-שנתי של חורש עבות ולח בגליל. בהיותו מטפס של נופי חורש ויער הוא נובט בצל כבד וגדל כלפי מעלה לקראת האור. בולט הבדל ניכר בין החלק התחתון (המוצל) של הצמח לבין חלקו העליון (המואר), עד כדי כך שהם נראים כשני צמחים שונים: בחלק התחתון העלה כפני, שסוע ל-3–5 אונות; בחלק העליון העלה מעויין, בלתי מחולק. יתרה מזו: החלק התחתון לעולם אינו מפתח תפרחות, אך הוא מצמיח שורשי-אחיזה. אלה הם שורשים קצרים המתפתחים לאורך הענפים במקומות בהם הם נוגעים במצע שיכול להיות קיר, סלע או עץ. שורשי האחיזה מפרישים חומר דביק המצמיד אותם למצע וכך הם מאפשרים לקיסוס לטפס על קירות או גזעים זקופים. שורשי האחיזה וסבך-הענפים הנושאים אותם הם מראה מצודד, בעיקר בשלכת כשהעלים אינם מסתירים את רשת הענפים. החלק העליון של הצמח אינו מצמיח כלל שורשי אחיזה, והוא מכוסה לפעמים בצפיפות בשפע תפרחות. 
קיסוס החורש פורח בסתיו ובראשית החורף, בין אוקטובר לפברואר, בסוככים רבי-פרחים. הפרח קטן, ירוק–צהבהב, מפריש צוף רב, מואבק על-ידי זבובים. הפרי מבשיל באביב, צורתו כביצה קטנה, קוטרו 5–8 מ"מ, וגונו ארגמני מבריק, נוטה לשחור.
קיסוס החורש גדל בגליל העליון פה ושם, מטפס על עצים ובעיקר על קירות-סלע. נאחז בסלע בשורשי-אחיזה ציוריים, מעין כריות-הצמדה, הצומחים מתוך ענפיו. לפעמים הוא עוטף עצים כליל. שכיח גם כצמח-נוי בארץ, הן כשהוא גדל אנכית כנצמד לקירות או לעצים, והן כשהוא גדל אופקית ככיסוי לקרקע.
הצמח שכיח מאוד בטורקיה וביוון, ישראל היא הגבול הדרומי של תחום תפוצתו.
בצרפת מוכר פרט של קיסוס שגילו 450 שנה.
בסוג 15 מינים, בארץ רק אחד. במשפחת הקיסוסיים 50 סוגים ו-700 מינים, מהם מפורסם הג'ינסנג (ז'ן-שן), צמח-רפואה ידוע מהמזרח הרחוק.
השם קיסוס (או קיסום) נזכר במשנה, מקורו יווני. משמעות השם היא "מטפס", ולכן ניתן שם זה (בצורה קצת אחרת) גם למטפס שונה לגמרי, הקיסוסית, מה שעלול לבלבל. אמנם גם הקיסוסית היא מטפס, אך מכל יתר הבחינות הם שונים לגמרי ואינם קרובים כלל. אפשר למצוא דמיון חיצוני ביניהם רק בבסיס העלה, שהוא בשניהם, כמו גם במטפסים רבים אחרים (מדוע?), דמוי-לב.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע

הצמח במקורות

היוונים הקדישו את הקיסוס לדיוניסוס, אל היין, והאמינו שהוא מונע הרעלה מיין. עלי קיסוס נקלעו כזר למשוררים (כמו עלי ער). קיסוס נחשב סמל לנאמנות וניתן לזוג שנישא. יש נוצרים המקשטים בתים וכנסיות בקיסוס לחג המולד, אחרים פוסלים מנהג זה כמנהג אלילי. עלה קיסוס שימש סמל למשפחות אצולה בדרום אירופה. יש שייחסו לו גם סגולות רפואיות והשתמשו בו לעצירת מגיפות.
כתב מייק לבנה

מידע גנני
צריכת מים לאחר התבססותו נדרשת לו תוספת השקיה של 200 ליטר למ"ר או 200 קוב לדונם בשנה באזורים שבהם יש לפחות 250 מ"מ גשם בשנה.
אזורים                               שפלה, חוף, הר,
צורת חיים                         מטפס
קצב צמיחה                      איטי
גובה (מ')                         2.00
קוטר (מ')                         4.00
איברים דקורטיביים         עלים
שימוש מומלץ                 צמח מטפס, צמח כיסוי
עמידות לתנאי קרקע קשים גבוהה
תנאי הארה
                     שמש עד הצללה
מידע גנני נוסף              קיימים זנים תרבותיים רבים
כתבו יואב גרטמן ואביגיל הלר, מתוך חוברת בהוצאת שה"מ, משרד החקלאות

 
צימרים בצפון   גינון חסכוני בצמחי בר  

israelbiz- בניית אתרים