מונחון - מילון מושגים

בחלק זה של האתר תמצאו הגדרות והסברים למונחים בוטניים המופיעים בדפי הצמחים. לחלק מההסברים מצורפות תמונות להמחשה. ניתן לעיין ברשימת המונחים לפי אותיות הא"ב או לחפש מונח באמצעות תיבת החיפוש.
מונחון זה עדיין בחיתוליו וצפויים בו תיקונים ותוספות. אתם מוזמנים להציע מונחים שפגשתם תוך כדי קריאת מידע על אודות הצמחים ומצאתם לנכון להוסיפם. שלחו לנו משוב, הערות והארות למונחון באמצעות צור קשר
תודה מיוחדת לליאורה קרת על יוזמתה ועל ההקפדה בבחירת המונחים ובכתיבת ההסברים.

חיפוש מונח
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

קנה-שורש
גבעול תת-קרקעי , לרוב אופקי, שממפרקיו יוצאים שורשים וענפים.
קנה השורש מאפשר רבייה וגטטיבית (אל-מינית) של הצמח.
 
קנוקנת
בצמחים מטפסים, מעין גבעול חסר עלים, לעתים מסועף, המסייע לצמח לטפס על-ידי שהוא נכרך על צמח שכן.
בצמחים שונים הקנוקנות הן גלגול של אברים שונים. במיני בקיה וטופח הן גלגול של עלעלים בקצה העלה המורכב. בגפן – הקנוקנת היא גלגול של גבעול.  
לדוגמא קנוקנת של דלעת נחש סורית.
 
קרין
המונח בהכנה
צלע חדה לאורך קו הקיפול של עלעל או מוץ  ברבים: קְרינים (מתוך מילון אבן־שושן).  ראו סוף הקרין  - העלה הוא  משולש עם קרין לאורכו.
את המונח "עלה בעל קרין" קבעה האקדמיה העברית בשנת 1930 לציון עלה שיש בליטה לכל ארכו, בדומה לשִדְרֵת הסירה.לפיכך נקבע השם של מין זה (סוף הקרין) היות והעלה שלו אינו מעוגל אלא בעל בליטה לכל ארכו בצידו התחתון.בתמונות המוצגות באתר ניתן לראות חתכי רוחב בעלה הנראים לכן כמשולש.
הקלק לצפיה
קרקפת
תפרחת שבה מספר רב של פרחים קטנים יושבים על מצעית משותפת ומוקפים, לרב, בדור אחד או יותר של חפי-מעטפת.
תפרחת הקרקפת מאפיינת במיוחד את משפחות המורכבים והשלמוניים, אך גם למינים רבים ממשפחות אחרות תפרחת כזאת או דמויית קרקפת. לדוגמה – גומא הקרקפת.
בצילום קרקפת נושאת פרחים ממשפחת השלמוניים - שלמון סורי
הקלק לצפיהגינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים