מונחון - מילון מושגים

בחלק זה של האתר תמצאו הגדרות והסברים למונחים בוטניים המופיעים בדפי הצמחים. לחלק מההסברים מצורפות תמונות להמחשה. ניתן לעיין ברשימת המונחים לפי אותיות הא"ב או לחפש מונח באמצעות תיבת החיפוש.
מונחון זה עדיין בחיתוליו וצפויים בו תיקונים ותוספות. אתם מוזמנים להציע מונחים שפגשתם תוך כדי קריאת מידע על אודות הצמחים ומצאתם לנכון להוסיפם. שלחו לנו משוב, הערות והארות למונחון באמצעות צור קשר
תודה מיוחדת לליאורה קרת על יוזמתה ועל ההקפדה בבחירת המונחים ובכתיבת ההסברים.

חיפוש מונח
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

חד-ביתי
צמח בעל פרחים חד-מיניים שבו הפרחים משני המינים נמצאים על אותו צמח
הפרחים משני המינים עשויים להימצא על ענפים שונים, על אותו ענף ולעתים גם באותה תפרחת. במיני הסוף למשל הפרחים הזכריים נמצאים בראש התפרחת ואילו הנקביים - בתחתיתה.
 
חד-מיני
פרח אשר מכיל אבקנים בלבד או עלי(ים) בלבד.
פרח המכיל אבקנים בלבד קרוי פרח זכרי או אבקני, ופרח המכיל עליים בלבד קרוי פרח נקבי או עלייני.
 
חד-שנתי
צמח שמשך חייו אינו עולה על שנה אחת.
צמחים חד-שנתיים עוברים את כל שלבי התפתחותם תוך פחות משנה, בעונות הנוחות לגידולם. בזמן זה הם נובטים, מפתחים ענפים, עלים פרחים ופירות, מייצרים זרעים ומפיצים אותם, ולאחר מכן הם מתייבשים ומתים. הזרעים שנותרו אחריהם נובטים לצמחים חדשים בתחילת העונה הנוחה של השנה הבאה. בישראל מרבית החד-שנתיים (להוציא צמחים הקשורים לבתי גידול לחים) נובטים בסתיו, מתפתחים במשך החורף והאביב, ולקראת הקיץ הבא מסיימים את הפצת הזרעים ומתים. כך העונה היבשה עוברת על הצמח כשהוא במצב של זרע – המצב העמיד ביותר ליובש.
 
חד-שפתני (פרח)
פרח שכל עלי הכותרת שלו מאוחים ויוצרים מעין שפה תחתונה.
דוגמה - געדה כרתית.
 
חורש
שטח בור ששולטים בו שיחים גבוהים ועצים נמוכים.
לפי מידת צפיפות הצמחים השולטים, ניתן להבחין בין חורש סגור וחורש פתוח. דוגמא לחורש סגור הוא חורש האלון המצוי השולט במורדות הכרמל. דוגמה לחורש פתוח הוא חורש החרוב ואלת המסטיק המצוי גם הוא במורדות הכרמל וכן בחולות החוף הפנימיים.
 
חפה
עלה קטן, עשבוני או קרומי, שמחיקו יוצא עוקץ של פרח, תפרחת או קבוצת פרחים.
hלעתים יש יותר מחפה אחד בבסיס הפרח (התפרחת). דוגמה - מרווה מלבינה.
החפים עשויים להיות דומים בצורתם לשאר עלי הצמח (אך קטנים מהם), או שונים מהם בגודל ובצורה. בצמחים בעלי תפרחת דמויית שיבולת (לדוגמא – במשפחת השפתניים) ייתכן מצב בו ככל שהפרח מבוגר יותר וקרוב יותר לתחתית התפרחת, חפיו דומים יותר לעלי הצמח. בצמחים בעלי תפרחת קרקפת או דמויית קרקפת, היא מוקפת, לרוב, בדור אחד של חפים לפחות, הנקראים חפי המעטפת.  כך הדבר המשפחות השלמוניים והמורכבים.

 
חרוק
משונן בשיניים קטנות
שפת עליה משוננת בשיניים קטנות וחדות וביניהן מפרצים מעוגלים
 גינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים