מונחון - מילון מושגים

בחלק זה של האתר תמצאו הגדרות והסברים למונחים בוטניים המופיעים בדפי הצמחים. לחלק מההסברים מצורפות תמונות להמחשה. ניתן לעיין ברשימת המונחים לפי אותיות הא"ב או לחפש מונח באמצעות תיבת החיפוש.
מונחון זה עדיין בחיתוליו וצפויים בו תיקונים ותוספות. אתם מוזמנים להציע מונחים שפגשתם תוך כדי קריאת מידע על אודות הצמחים ומצאתם לנכון להוסיפם. שלחו לנו משוב, הערות והארות למונחון באמצעות צור קשר
תודה מיוחדת לליאורה קרת על יוזמתה ועל ההקפדה בבחירת המונחים ובכתיבת ההסברים.

חיפוש מונח
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

האבקה
הגעת גרגרי האבקה, המכילים תאי-רבייה זכריים, אל צלקת העלי שהוא אבר הרבייה הנקבי. ההאבקה מתבצעת בדרך-כלל באמצעות חרקים או רוח.
גרגרי האבקה מגיעים אל הצלקת באמצעות בעלי-חיים שונים – לרוב חרקים, או באמצעות הרוח. קיימת התאמה בין מבנה הפרח של מין מסויים ובין צורת האבקתו. לאחר הגעת גרגרי האבקה לצלקת מתפתחת בתוך העלי מעין תעלה הקרויה נחשון, שבאמצעותה מגיעים גרעיני תאי הרבייה הזכריים אל השחלה שבתחתיתו, שם נמצאות הביציות ומתבצעת ההפרייה.
 
האבקה הדדית
האבקה שבמהלכה גרגרי אבקה מפרט מסויים מגיעים אל צלקת העלי של פרט אחר מאותו מין.
האבקה הדדית היא בעלת חשיבות מרובה לקיום המין מכיוון שהיא מגדילה את מיגוון התכונות של הפרטים השונים במין וכך גם את מיגוון תנאי הסביבה שעמם הוא יכול להתמודד ולכן גם את מספר בתי הגידול שלו ואת תפוצתו.
 
האבקה עצמית
האבקה שבמהלכה גרגרי אבקה מגיעים אל צלקת העלי של אותו פרט.
האבקה עצמית נחשבת לבלתי רצוייה מבחינת קיום המין מכיוון שהיא מקטינה את מיגוון התכונות של הפרטים השונים ומשמרת תכונות שליליות הקיימות בהם. כך היא מקטינה את יכולת ההתמודדות שלהם עם מיגוון של תנאי סביבה ולכן גם מצמצמת את תפוצת המין. בסוגים שונים קיימים מנגנונים מגוונים שתפקידם למנוע קיום צורה זו של האבקה.
 
הלקט
פרי יבש המכיל שני זרעים או יותר.
ההלקט הוא מעין קופסית המכילה בתוכה את הזרעים. בעת פיזור הזרעים נפתחת הקופסית בצורה כלשהי והזרעים נושרים ממנה. ב חצב מצוי ההלקט נפתח ע"י שלוש קשוות.
בצילום: הלקט של פרג אגסני
הקלק לצפיה
הפריה
התלכדות של תא רבייה זכרי עם תא רבייה נקבי שכתוצאה ממנה נוצרת ביצית מופרית.
בצמחים תאי הרבייה הזכריים נמצאים בגרגרי האבקה ואילו תאי הרבייה הנקביים נמצאים בביציות שבשחלה. כתוצאה מפעולת ההפרייה מתפתחת הביצית לזרע המכיל עובר וחומרי תשמורת.
 גינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים