הדפסה
איריס טוביה

לוחמי הל"ה נפלו בחודש שבט

לזיכרם של שיירת לוחמי הל"ה- וטוביה קושניר   12/01/2008

בחודש שבט 2008 מלאו 60 שנה להרצחם של לוחמי שיירת הל"ה - ע"י אנשי הכפר צוריף. מחצית לוחמי המחלקה היו סטודנטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים והאחרים טיילים וסיירים וותיקים, בינהם טוביה קושניר, שנועד לו עתיד של בוטנאי וחוקר דגול ומזהיר.

מחלקת הל"ה, או מחלקת ההר, הייתה מחלקה של 35 לוחמים מן הפלמ"ח והחי"ש בפיקודו של דני מס, שהיה קודם לכן מפקדו של גוש עציון.

המחלקה יצאה במלחמת העצמאות, כדי לסייע לגוש עציון הנצור ולתגבר אותו בלוחמים ובאספקה. אור ליום 16 בינואר 1948 המחלקה התגלתה בדרכה על ידי ערבים מהכפר צוריף, כותרה על ידי המוני ערבים מהסביבה וכל לוחמיה נפלו בקרב שנמשך כל היום.
מתוך הויקיפדיה 
 
  
בסיימו את בית-הספר היסודי המקומי עבר לבית-הספר ביגור וכבר אז התבלט בהבנה עמוקה לחי ולצומח. עשה ביוזמת עצמו "ניסיונות" מדעיים שונים, הרכבות, הצלבות, ומתוך הסתכלותו הערה הוציא מסקנות מכלילות ומרחיקות ראות.

בסיוריו הרבים בכל רחבי הארץ גילה מינים וזנים שונים של צמחים אשר טרם נודעו בארץ, ובמשך הזמן קנה לעצמו ידיעות מקיפות בכל תחומי הצומח בארץ ובבוטניקה ברמה גבוהה בכלל.

לאחר שעבר לירושלים, סיים את בית-הספר התיכון ונתקבל לאוניברסיטה. טוביה למד ביולוגיה, וכבר בשנתיים הראשונות של לימודיו הפליא את מוריו בבקיאותו הרבה ומחקריו עוררו התפעלותם של בעלי-מקצוע מובהקים. מורו, פרופסור אדלר, התבטא כי מצא בו גאון אשר כמוהו אינו מתגלה אלא אחד בדור. הוא ראה בו את יורשו במדע. לרעיונותיו וגילוייו במדע הביולוגיה יש משום מתן עבודה רבה לחוקרים שיילכו בעקבותיו."

על שמו של טוביה קרויים הצמחים, סיתוונית טוביה ואיריס טוביה.

גינון חסכוני במים