צמח השדה - פרחים וצמחי בר של ישראל
  English Русский العربية   צור קשר צלמים גינון טיולים מתכונים מילון מושגים דיווחי פריחה אודות דף הבית
 
הפייסבוק שלנו צמח השדה בפייסבוק
חדש באתר
רשימת הצמחים
משפחות הצמחים
מועדי הפריחה
צמחי מרפא
צמחי תבלין
צמחים רעילים
צמחים מוגנים
בסכנת הכחדה
צמחים פולשים
צמחים אלרגניים
תצלומי גרגרי אבקה
שבעת המינים
ארבעת המינים
צמחים במקורות
צמחים ופולקלור
עצים ביערות קקל
מאמרים
מקורות
למכירה
סיור באתר
טו' בשבט
60 צמחים
שלח ברכה
צמחים בצידי כביש 6
כתב-עת כלנית
חנויות פרחים
ד"ר אורי פרגמן-ספיר הגן הבוטני האוניברסיטאי י-ם   01/12/2009
הדפסה
אלה אטלנטית

האלה האטלנטית, חברה של קור ויובש

מבין עצי הארץ, רק בודדים נפוצים לאורכה של ישראל. כזו היא האלה האטלנטית. תוכלו למצוא אותה מהגליל והגולן ועד לנגב. בעולם היא גדלה ממרוקו (מכאן שמה, המזכיר את רכס הרי האטלס) ועד למרכז אסיה. תמיד במקומות יבשים וקרים.

זהו עץ בגובה 15-3 מ', בעל גזע יחיד ונוף מעוגל. העץ מאריך חיים ויש פרטים בני מאות שנים. העלים מנוצים ומורכבים מ- 5-3 זוגות עלעלים נגדיים היוצאים מציר מכונף. יש עצים זכריים ועצים נקביים. הפרחים אינם בולטים, אולם הפירות כדוריים-קטנים וצבעם אדמדם. בעונה זו האלה האטלנטית יפה במיוחד – עליה מאדימים-מצהיבים ונושרים, הגזע הבהיר שלה נחשף ועפצים אדומים דמויי אלמוג מתפתחים על הענפים. העפץ הוא גידול המושרה על ידי חרק (לרוב כנימה) המטיל את ביציו לתוך רקמת הצמח. לצמחים שונים יש עפצים האופייניים להם וכאמור לאלה האטלנטית יש עפצים יפים אלמוגיים.
איפה נמצא את האלה האטלנטית ?
העץ גדל בגליל ובגולן, בכרמל, במזרח שומרון ובמזרח יהודה, בהר הנגב הגבוה ואף בנגב הדרומי. לאחרונה משתמשים בארץ באלה אטלנטית בגינון ובייעור, היות שהעץ חסכן במים ולאחר התבססות אינו זקוק להשקיה. נוכל ליהנות מעצי אלה אטלנטית מרשימים – בחורשת טל בצפון, בחלקת אסיה בגן הבוטני בירושלים, ביערות הקרן הקיימת ליד אנדרטת הנגב בבאר שבע ובנחל אילות בשמורת הרמון אשר בהר הנגב.
הידעתם ?
הבוטנים המוזכרים בתנ"ך הם למעשה פֵּרות האֵלָה האטלנטית שקָלו ואכלו אותם. השם המדעי של אלה הוא Pistacia, ומכאן שפיסטוק הוא גם מין של אלה הנקרא אלת הבוטנה. במזרח טורקיה מרכיבים את עצי הפיסטוק על כנות של אלה אטלנטית שהיא עץ מקומי ועמיד יותר. בארץ מגדלים מעט פיסטוקים באזור שדה בוקר בנגב ובהרי יהודה. בגן הבוטני בירושלים תוכלו לראות את האלה האטלנטית ואלת הבוטנה גדלות זו ליד זו.
כתבו עלינו| לזכר| תנאי שמוש באתר| פרסם באתר| משתלות| מועדפים
טיולים בארץ   חניוני פיקניק   גינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים