ארכובית הציפורים

הדפסה
  Polygonum arenastrum שם מדעי
  Common knotweed Common name
ארכוביתיים
Polygonaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות קלות בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, חרמון, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, עין גדי, שרון, שפלה, נגב צפוני, נגב והרי אילת, בקעת הירדן, תפוצה בארץ
הצג מפת תפוצה
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

דווח לנו

ארכובית הציפורים
צילום: © דרור מלמד   הרצליה, מאי
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

ארכובית הציפורים שייכת לקבוצת מיני הארכובית הגדלים בבתי גידול יבשים. היא נפוצה בכל חלקי הארץ בבתי-גידול מופרעים שונים, ולעתים אף בסדקי מדרכות בהם היא מגלה את עמידותה לדריכה.
ארכובית הציפורים היא מין חד-שנתי, קרח, שרוע בדרך-כלל אם כי לעתים חלק מענפיו מזדקרים כלפי מעלה. אורך העלים עד 5 ס"מ והם יושבים כמעט, דמויי ביצה, מאורכים במקצת, לעתים מחודדים בקצותיהם, שפתם תמימה. לרוב העלים אינם נושרים במשך כל חיי הצמח. אורך השופר הקרומי עד 1.2 ס"מ, קצר מהמפרק, חלקו התחתון חום והעליון כסוף-מבריק. קרוע לאורכו בחתך אחד או יותר.
הפרחים ערוכים בקבוצות של 2-5 בחיק עלים לאורך הענפים. אורך הפרח 1.5-3.5 מ"מ, צבע העטיף לבן-ירוק או וורוד. עליו אליפטיים מאורכים, מאוחים עד למחצית אורכם לצינור. מספר האבקנים 8, עמודי עלי 2-3, קצרים מאוד. הפרי הוא אגוזית באורך 1.5-3 מ"מ, מחודדת ובעלת 3 מקצועות, כלואה בין אונות העטיף אך בולטת מעט מתוכן.

הסוג ארכובית כולל 200 מינים, בארץ 13. השם ארכובית, ובלועזית "רב-ברך", מציין את המפרקים (ברכיים) הבולטים בגבעול: בכל מפרק צומחים עלי-לוואי קרומיים, המאוחים לנדן בדמות שופר, והם מקיפים את המפרק ומדגישים אותו. מינים אחדים שימשו ברפואה העממית לצרכים שונים, בעיקר נגד פגעים בדרכי העיכול – מהשיניים ועד למעיים. מבחינים בסוג בין 2 קבוצות של מינים: קבוצה של בתי-גידול לחים וקבוצה של בתי-גידול יבשים.

כתבו ליאורה קרת ומייק לבנה

מקורות מידע

קישורים


 
צימרים בצפון   גינון חסכוני בצמחי בר  

israelbiz- בניית אתרים