הדפסה
פואת הצבעים

צבעים שהופקו מצמחים בעת העתיקה

עמרם אשל   01/07/2017

בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בשנים 2014 – 2016 באזור תמנע נמצאו הרבה חלקי בד וחבלים. לפי תכולת פחמן-14 נקבע שממצאים אלה הם מתקופת הברזל הקדומה (המאות 10 – 11 לפנה"ס), תקופות השופטים והמלכים. שאריות אלו נשתמרו בזכות האקלים היבש של האזור 83% היו עשויות צמר כבשים והשאר צמר עזים וסיבי צמחים.

מאמר מדעי שהתפרסם לאחרונה (28/6/2017) ע"י נעמה סוקניק ואחרים תחת הכותרת "עדות מוקדמת (סוף האלף השני לפנה"ס) מתמנע בישראל, לשימוש בחומרי צבע ממקור צמחי לצביעת טקסטיל", מציג עדות ראשונה מארצנו לשימוש בצבעים שמקורם בצמחים לצביעת אריגים לפני למעלה משלושת אלפים שנה.

המאמר התפרסם בכתב-עת מדעי המופיע באינטרנט ופתוח לכל קורא, ללא דמי מנוי.
בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בשנים 2014 – 2016 באזור תמנע נמצאו הרבה חלקי בד וחבלים. לפי תכולת פחמן-14 נקבע שממצאים אלה הם מתקופת הברזל הקדומה (המאות 10 – 11 לפנה"ס), תקופות השופטים והמלכים. שאריות אלו נשתמרו בזכות האקלים היבש של האזור 83% היו עשויות צמר כבשים והשאר צמר עזים וסיבי צמחים. שרידי צמר אלה השתמרו בצבעיהם המקוריים, אדום וכחול. מטרת החוקרים הייתה לזהות את המקורות של חומרי הצבע על-מנת להתחקות אחר הטכניקה של הצביעה בה השתמשו באותה תקופה.

בדיקות מיקרוסקופיות העלו שהצמר נצבע עוד בטרם נטווה לחוטים, כנהוג בצביעת צמר בדרך-כלל. הבדים היו צבועים בפסי אדום-כחול ובנוסף לכך היו גם ציציות צבעוניות שקישטו כנראה את שולי הבגדים.

הבדיקות של ההרכב הכימי של הצבעים מעידות על כך שמקורם הוא בצמחים. הצבע האדום בו השתמשו מקורו בשורשי הצמח פואת הצבעים Rubia tinctorum המוכר כצמח בר בגולן. מין זה ידוע כמקור לצביעת בדים בתקוםה מקודמת עוד יותר, מהאלף השלישי לפנה"ס מהודו. מאורח יותר נמצא עדויות לשימוש בו גם בתרבויות העתיקות של מצרים, יוון ורומא. הוא גודל כנראה במיוחד למטרה זאת של צביעה.

הצבע הכחול מקורו במין של איסטיס Isatis tinctoria. ממצאים אלה מעידים לראשונה על השימוש בטכנולוגיה של צביעה בתקופה הקדומה, שכללה מיצוי הצבע מהצמחים בשלב הראשון ע"י בישול לזמן ארוך ולאחר מכן הוספה של מקור של יוני אשלגן, כגון אפר צמחים או צמחי מדבר צוברי אשלגן כגון אהל מגושם או יפרוק זיפני. מאוחר יותר נצבעו הסיבים  ע"י השריית הצמר במיצוי זה. בסופו של התהליך נחשף הצמר לאוויר ואז הצבע התחמצן וקיבל את הגוון הכחול המיוחד לו.
התהליך כולו חייב בקרה של הטמפרטורה והחומציות של התמיסה באופן מדויק ומעיד על טכנולוגיה מפותחת. זאת העדות המוקדמת ביותר מאזורנו של שימוש בטכנולוגיה כזאת. השימוש בצבע הכחול ממקור זה ידוע ממצרים העתיקה ומתקופות מאוחרות ממערב אירופה.
התנאים בתמנע לא אפשרו, כמובן, גידול כבשים או גידול צמחי הצבע. מציאותם של הבדים האלה בתמנע מעידה לכן על קשרי מסחר עם חלקים אחרים של האזור ועל נוכחותה של קבוצת אנשים עשירים בקהילה שחייה באזור מכרות הנחושת, אשר היו בקשרי מסחר נרחבים עם הסביבה.
קישור למאמר:

כותרת המאמר:
Sukenik N, Iluz D, Amar Z, Varvak A, Workman V, Shamir O, et al. (2017) Early evidence (late 2nd millennium BCE) of plant-based dyeing of textiles from Timna, Israel. PLoS ONE 12(6): e0179014.
Published: June 28, 2017

גינון חסכוני במים