צמחים ופולקלור


חיפוש לפי מילה


פרג  אגסני קללת היופי האדיר
אמוץ דפני   18/01/2015
באקלים הים תיכוני שלנו מכירים בשתי עונות ברורות, עונה לחה וקרירה ("סתיו וחורף") ועונה חמה ושחונה ("אביב-קיץ"). חלוקה זו משקפת היטב את מהלך הצמיחה והפעילות בשדה ומצביעה במפורש על "חוסר איזון" משווע באורך העונות. העונה הלחה האמיתית קצרה (נובמבר - אפריל) והיבשה הארוכה הימנה בהרבה (מאי - אוקטובר).
שיזף  מצוי צמחים, נסים ונפלאות - אמוץ דפני וסאלח עקל ח'טיב
גם אחרי חנוכה מותר לספר על הניסים ועל הנפלאות   20/12/2012
בעולמם של קדמונינו היו נסים ונפלאות חלק בלתי נפרד מההוויה היומית. רבים מהאירועים הבלתי שגרתיים, במיוחד אלו הקשורים במחזות טבע מאיימים ולא צפויים, יוחסו לכוחות עליונים ולגורמים שמעבר לבני אנוש. ככל שהאמונה הייתה עזה יותר כך רבו החזיונות הייחודיים והתופעות הבלתי מוסברות שכמה מהם קשורים בצמחים ובמיוחד בעצים מקודשים.
פיגם מצוי צמחים וכישופים - על ציודה האישי של כל מכשפה הגונה.
אמוץ דפני וסאלח עקל חטיב   11/06/2012
הדימוי הקלסי של מכשפה, באירופה, הוא של דמות של אישה (לרוב מכוערת ומפחידה ) המשתמשת בכוחות על טבעיים כדי להשפיע על בני אדם ועל אירועים. לפי אחד המקורות הכישוף זו: "האמנות לשימוש בכוחות הטבע כדי להרע לאחרים". בכל ספרי הכישוף מוצאים מרשמים להכנת סממנים מרכיבים שונים ובינהם גם שלל צמחים.
הרדוף  הנחלים על המר והמתוק
אמוץ דפני וסאלח עקל ח'טיב   16/04/2012
בעוד צמחים מרים מסוימים נחשבים במסורת היהודית כ"מרור" של פסח ובכפר כצמחי מאכל, צמחים מרים רבים אחרים ידועים לא רק למאכל (במיוחד בצעירותם) אלא גם כצמחי רעל ורפואה. צמחים מרים כמו ולענה, הרדוף, אבטיח הפקועה ,צבר וכלך החלתית מסמלים הן מרירות ימים קשים והן את אופי האדם. ברפואה העממית מקובל "לסתור" את מתיקות מחלת הסכרת באמצעות שיקויים המוכנים צמחים מרים.

ארכיון

טיולים בארץ   חניוני פיקניק   גינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים