קליסטמון אשון

הדפסה
  Callistemon rigidus שם מדעי
  Stiff Bottlebrush Common name
הדסיים
Myrtaceae
משפחה
חסר עלי כותרת מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
נטע אדם בית גידול
עגול צורת הגבעול
עץ צורת חיים
אוסטרליה, דרום מזרח מוצא
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה
צמח מיובא אלרגני צופני

קליסטמון אשון
צילום: © שרה גולד   אילנות , 4-2014
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

מידע נוסף

קליסטמון אשון הוא שיח או עץ נמוך בגובה 2-3 מ' בעל צורה זקופה. העלים תמימים באורך 5-7 ס"מ, קשים ועבים: 3-4 מ"מ.
הפריחה קייצית (באוסטרליה) אדומה כצבע זירי האבקנים עם מאבקים כהים. התפרחת, שצורתה גלילית כמברשת בקבוקים, כוללת פרחים רבים המקובצים סביב ציר הענף. הענף, שעליו התפרחת, גדל מעבר לה ומוציא עלים וענפי משנה כך שהפירות נשארים מתחת לעלים ולענפים. התפרחת מקבלת צורתה מזירי האבקנים הארוכים והצבעוניים דמויי השערות ומהמאבקים שבקצותיהם.   התפרחת אורכה 7-10 ס"מ וקוטרה 4-6 ס"מ. בתחילה היא מכוסה שיער רך. זירי האבקנים אורכם 2-2.5 ס"מ. הפרי מעוגל וקוטרו 0.7 ס"מ. הפירות המעוצים והמקובצים סביב ציר הענף מכילים זרעים קטנים מאד. רק אחרי יותר משנה הפירות יכולים להיפתח ופתיחתם מזורזת בהשפעת חום של שריפות או תמותת הצמח..   
קליסטמון אשון הוא שיח אנדמי במדינת New South Wales שבמרכז ובדרום החוף המזרחי של אוסטרליה. מצוי בעיקר במחוז של העיר סידני, שם גדל במקומות לחים לאורך החופים ובסמוך להם.
משפחת ההדסיים, אליה משתייך הסוג קליסטמון, מכילה 130-150 סוגים ובהם מעל 5,600 מינים ותפוצתה העיקרית היא באזורים חמים ובחצי הכדור הדרומי ובמיוחד באוסטרליה (לדוגמה: איקליפטוס ומללויקה). למשפחה זו משתייכים עצי הפרי גויאבה ופיג'ויה, וצמחי התבלין הנושאים בשמם העממי סוגי צמחים ממשפחות אחרות: ציפורן ופלפל אנגלי. הסוג קליסטמון, או בשמו העממי המבטא את צורת תפרחותיו Bottlebrush (מברשת לבקבוקים), כולל 34 מינים שכולם גדלים באוסטרליה. הקליסטמון דומה מאד לסוג מללויקה שאליו השתייכו בעבר חלק ממיני הקליסטמון כשההבדלים ביניהם הם רק בסידור האבקנים. ככל הנראה יועבר בעתיד הקרוב הסוג קליסטמון לתוך הסוג מללויקה. 
קליסטמון הוא צירוף של המילה היוונית kallos שמשמעותה יופי והמילה stemon הנרדפת ל- stamens- אבקנים. שתי המילים יחדיו מתארות את צבעוניות האבקנים של הקליסטמון. השם העברי "אשון" שפירושו קשה ובלתי גמיש, וגם השם האנגלי Stiff  שפירושו קשוח, מתארים שניהם את העלווה הקשה של השיח. 
שימושים: לשיח שלושה זני תרבות לנוי: Pendulous, Manson Bailey ו-Crimson Spokes. למיצוי מהעלים של השיח שהופעל על תרביות חיידקים נתגלתה יכולת אנטיביוטית שייתכן ותנוצל בעתיד לייצור תרופות. 
לא ידוע על שיחים ממין זה הנטועים בישראל. הצמח גם לא נמצא ברשימת הצמחים לנוי במשתלות המתמחות בצמחייה אוסטרלית. כך ייתכן שהשיח באילנות הוא היחיד ממינו בישראל.
כתב צבי אבני


תמונות נוספות: 

israelbiz- בניית אתרים