מין זה הוא עשב חד-שנתי שכיח וצנוע. זהו מקור-חסידה אופייני. מקור-חסידה הוא סוג שכיח מאוד בארץ, ובו 18 מינים – כולם עשבוניים, מהם חד-שנתיים ומהם רב-שנתיים. פורחים באביב. בכולם הפרח הוא מטיפוס 5: יש לו 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 5 אבקנים פוריים ועוד 5 אבקנים עקרים, 5 בלוטות-צוף, ושחלה מחולקת ל-5.
התפרחת דמויית סוכך.
הפרי אכן נראה ממש כמו מקור חסידה: הזרעים למטה נראים כמו הראש, וכל זרע נושא זיף ארוך. כל 5 הזיפים צמודים ונראים יחד כמקור, ובהבשילם הם נפרדים. הם מתחילים להיפרד מן הקצה, וכשהם מתייבשים הם משתזרים–מסתלסלים מלמעלה (בסוג הקרוב, גרניון – הם מתחילים להיפתח בצד ההפוך, מלמטה, מהזרע). כשזרע כזה נושר לקרקע בשעה שהמקור עודו משתזר – הוא מתברג לקרקע ו"זורע" את עצמו, וכך הוא ניצל מסכנות שעל פני השטח כגון אכילה בפי נמלים.
הפרח של חלק מן המינים הוא קטן (קוטרו 1 ס"מ), אך אף אחד מהם איננו נקרא "מקור חסידה קטן"; הפרח של חלק מן המינים הוא גדול (קוטרו 3 ס"מ), ורק אחד מהם זכה לשם "מקור-חסידה גדול".
המין מקור חסידה גזור הוא אחד המינים הקטנים בסוג. זהו מין חד-שנתי שעליו מנוצים פעמיים, ובכך קל להבדיל בינו לבין המין השכיח, מקור-חסידה מצוי, שעליו מנוצים פעם אחת. אין לו גבעול כלל (פרט לעמוד התפרחת), וכל עליו מרוכזים בבסיסו. סימן נוסף הוא בעלה הגביע, שהחוד שבראשו מסתיים ב-1–2 זיפים לבנים. הכותרת קטנה, אורך עלה הכותרת כאורך עלה הגביע או רק קצת יותר.
הוא נפוץ בכל אזורי הארץ הימתיכוניים בבתי-גידול מגוונים, ופורח מפברואר עד מאי, אך נוכל לפעמים למצוא פריחה שלו אפילו עד אוגוסט.

כתב מייק לבנה

לא עודכן