צורית גבוהה היא צמח רב-שנתי בשרני זקוף, גובהו 15–60 ס"מ. נושא עלים כל השנה. העלה גלילי למחצה, מחודד בראשו ונעשה צר כלפי בסיסו, אורכו 10–25 מ"מ, רוחבו 2–5 מ"מ.בחלקו התחתון של הצמח עולים ענפים קצרים רבים, ועליהם עלים צפופים. חלקו העליון עשוי גבעולים ארוכים, עם עלים מעטים ודלילים והדוקים לגבעול, ובראשו סוכך רחב של פרחים.
צורית גבוהה פורחת בראשית הקיץ, ביוני וביולי. צבע הפרח ירקרק או לבן–צהבהב. לפרח 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 10 אבקנים. קוטרו 15 מ"מ.
צורית גבוהה גדלה בסדקי סלעים ובערימות אבנים. נפוצה ברוב חלקי צפון הארץ ומרכזה. תפוצתה העולמית משתרעת בארצות שסביב הים התיכון. משמשת גם בצמח-נוי.


הסוג צורית כולל צמחים בשרניים, נמוכים לרוב, ממשפחת הטבוריתיים. הוא נוקט בהטמעה במסלול CAM, שהוא מסלול יעיל וחסכוני במים, דבר המאפשר לו לגדול בקרקעות רדודות במיוחד על גבי סלעים, מכאן גם שמו העברי. הפרחים קטנים. 5 עלי כותרת מפורדים או מאוחים בבסיסיהם בלבד; 5 עלי גביע מאוחי-עלים; 5 או 10 אבקנים; 5 עמודי עלי. הצוף קל להשגה, פרחים מואבקי זבובים בעיקר. הפרי מפוחית. הזרעים רבים וזעירים, נפוצים ברוח. מינים רבים מטופחים בתרבות כצמחי-עציץ וצמחי-מסלעה. 600 מינים, 9 מינים בארץ.

כתב מייק לבנה

עודכן