גומא ארוך הוא עשב רב-שנתי זקוף וגבוה, עד 2 מ'. הנצר יוצא מתוך קנה-שורש זוחל, אין פקעות. העלים צרים, שטוחים (לא מרזביים). גבעול-הפריחה ממוקצע, עם חתך משולש. העלים יוצאים מבסיס הצמח והם סרגליים וארוכים מאוד, פניהם מחוספסים.
גומא ארוך פורח במשך כל הקיץ, כחצי שנה, מאפריל עד אוקטובר. הוא מעלה בראשו תפרחת בצורת סוכך גדול, מבודר ומרווח, המורכב מסוככונים הנישאים על קרניים ארוכות, שונות מאוד זו מזו באורכן. חפי המעטפת ארוכים מהתפרחת. השיבוליות בצבע חום-אפרפר, רוחבן 1–1.5 מ"מ. לפרח 3 צלקות. הפרי אגוזית עם 3 מקצועות.
גומא ארוך שכיח בבתי-גידול לחים בשולי מים זורמים או עומדים בכל אזורי הארץ הימתיכוניים, בעיקר בצפון הארץ. תפוצתו העולמית משתרעת בארצות שסביב הים התיכון והלאה דרומה ומזרחה, וכן באזורים טרופיים.

גומא הוא סוג ענק, הכולל 300 מיני צמחים (יש גורסים 600 או אף 700), הנפוצים על פני כל יבשות העולם, בעיקר באזורים טרופיים וסוב-טרופיים. בבסיס הצמח יוצאים עלים שהטרף שלהם סרגלי, והנדן הוא צינור סגור. לצמח גבעול (שאינו נחשב לקנה, כי אינו חלול, וכך נבדיל בין גומאיים לבין דגניים, הדומים להם, אך הגבעול שלהם חלול), ובראש הגבעול נישאת תפרחת בודדת בדמות סוכך או קרקפת. הגבעול אינו מתפצל, חסר-עלים, והוא לרוב מצולע, עם 3 מקצועות. התפרחת עטופה בחפים הדומים לעלים. בתפרחת שיבולים אחדות, כל שיבולת מורכבת משיבוליות פחוסות, ובכל שיבולית פרחים רבים. מוצי השיבולית ערוכים רעופים בשני טורים נגדיים. הפרח קטן, חסר עטיף, אינו צבעוני. בכל פרח 3 אבקנים (לפעמים 2 או 1) ארוכים ומדלדלים כרגיל במואבקי-רוח, ועמוד עלי עם 2 או 3 צלקות, מסתלסלות לרוב. הפרי אגוזית חד-זרעית. רוב מיני הגומא קשורים לבתי-גידול לחים, והם צמחי מים עשבוניים עם קני-שורש מעובים או פקעות. קנה השורש משמש את הצמח גם לרביה וגטטיבית. במינים אחדים משמשים לאדם קנה-השורש או הפקעת כמקור לפחמימות למאכל או לחומרי מרפא. מינים אחרים מטפחים בגינות כצמחי נוי. הידועים ביותר מבין מיני הגומא הם גומא הפפירוס, ששימש מקור לנייר של הקדמונים, וגומא הפקעים, הנחשב לעתים כעשב הרע המזיק ביותר בעולם. בישראל גדלים בר 22 מינים שונים של גומא, מהם רבים נדירים ושרויים בסכנת הכחדה, כי הסובב של מים מתוקים נמצא בכל העולם, ובמיוחד בארץ, בסכנת צמצום בגלל ייבוש וניקוז, דלדול מקורות המים, שימוש-יתר וזיהום.
במשפחת הגומאיים נכללים 3,000 מינים ב-85 סוגים, בארץ 8 סוגים.

כתב מייק לבנה

לא עודכן