דטורה נטויית-פרי היא צמח רעיל מסוכן ועשב-רע בשדות של גידולי קיץ. זהו עשבוני חד-שנתי קיצי זקוף, קירח, גדול ומסועף, דמוי שיח, גובהו מגיע עד מטר וחצי. הצמח ירוק–אפור מכוסה שיער קצר ורך. הוא מדיף ריח חריף בלתי נעים. העלים מסורגים, נישאים על פטוטרת ארוכה. הם גדולים, פשוטים, ביציים רחבים, מפורצים. שפת המפרצים תמימה.
דטורה נטויית-פרי פורחת במשך כל הקיץ, מיוני עד נובמבר. הפרחים לבנים, ענקיים דו-מיניים, יוצאים בודדים מחיקי העלים. אורך הפרח 12–20 ס"מ, והוא בולט גם בצבעו הלבן-בוהק. הכותרת בנויה מ-5 עלים מאוחים דמויי משפך, עם 10 קפלים ובקצה כל קפל שן קטנה. הגביע צינורי בן 5 עלים ירוקים, מכוסה שערות רכות. מספר האבקנים 5, הם שווים באורכם וחבויים בכותרת. עמוד העלי בעל שתי אונות. השחלה עילית בת שתי מגורות. עם תחילת התפתחות הפרי נוטה הפרח כלפי מטה. הגביע נושר, ומתפתח פרי שהוא הלקט קוצני מעוגל נטוי כלפי מטה. אורכו 8–10 ס"מ. בתחילה צבעו ירוק ועם הבשלתו הוא הופך בהדרגה לחום. לאחר ההבשלה נפתח הפרי לארבע קשוות ומפזר זרעים רבים.
דטורה נטויית-פרי היא צמח גֵּר בארץ, פולש, מוצאו מאמריקה הדרומית הטרופית. מתפשט בשדות-שלחין וגדל גם במעזבות על גלי אשפה בבתי גידול מופרעים. מצוי ברוב אזורי הארץ מהצפון ועד מדבר יהודה ובקעת ים המלח.
הצמח רעיל ביותר ובעל שימושים ברפואה עממית וקונבנציונלית כאחד. הזרעים מכילים חומרים נרקוטיים וכל חלקי הצמח מכילים חומרי מרפא שונים. במינון גבוה הם רעילים ביותר. בשנים האחרונות קרו מספר מקרים של הרעלות קשות כתוצאה משימוש בלתי זהיר בזרעיו של צמח זה.

כתבה ערגה אלוני

לא עודכן