ידוע בשמו העממי "ענבי שועל". רעיל, כנראה במיוחד בפרי לא בשל, כרבים מבני משפחתו. זהו צמח עשבוני מסועף, חד-שנתי לרוב, גובהו 60 ס"מ. צומח בבתי גידול עשירים בחנקן: מעזבות ואשפתות, גינות וצידי-דרכים, וגם בשדות שלחין קיציים ולרגלי רותם בחולות החוף.
פורח מאפריל עד ספטמבר. הפרחים קטנים, דו-מיניים. השחלה עילית, בת 2 מגורות. הפרחים לבנים עם מרכז צהוב. 5 עלי הגביע מאוחים. עלי הכותרת מאוחים בבסיסיהם לצינור קצר, ופרושים בראשם כגלגל או פעמון. 5 האבקנים נישאים על זירים קצרצרים, המאבקים יוצרים קונוס במרכז הפרח, והם המקנים לפרח את הלב הזהוב. אין צוף, ההאבקה נעשית על-ידי חרקים שוחרי אבקה. הפרי כדורון שחור מבריק או ירוק, קוטרו 4 מ"מ. רעיל לאדם, אך נאכל (ומופץ) על ידי ציפורים.
העלים רכים, ביציים.
דומה מאוד למין סולנום שעיר (פרט לצבע הפרי, שהוא צהוב או אדום בסולנום שעיר), יש הרואים בהם מין אחד. גדל כמעט בכל אזורי הארץ. תפוצתו העולמית רחבה. משמש ברפואה העממית הערבית לטיפול בפגעי-עור ובטחורים. יש המזהים אותו עם "ענבי רוש" (דברים לב, לב).

סולנום הוא סוג רב-מינים (1,700 לפי חלק מהמקורות), ובו בין היתר צמחי תרבות חשובים שמוצאם מאמריקה: תפוח-אדמה (סולנום הפקעות), חציל. בעבר נכללו בו גם עגבניה ופלפל, לאחרונה הופרדו אלה לסוגים בפני עצמם. כן נהוג לגדל מינים אחדים של צמחי נוי מהסוג סולנום.

כתב מייק לבנה

לא עודכן