דורת ארם-צובא היא עשב-רע מטריד ושכיח מאוד בארץ ובעולם בשדות שלחין, נפוץ גם בצידי דרכים ובמעזבות, עמיד למדי בפני ריסוסים של צידי הכבישים. ידוע בין החקלאים בשמו הערבי קוסאב. זה דגני רב-שנתי זקוף וגבוה עם קנה-שורש מתפשט ורביה וגטטיבית נמרצת, נוסף על רביה טובה מזרעים. הוא מתפצל מבסיסו בלבד, גובהו עשוי להגיע ל-2 מ'.
דורת ארם צובא זוקפת קנים ארוכים, חלקים ונוקשים. העלים רבים, סרגליים, גליליים בצעירותם, עם עורק מרכזי בהיר בולט כלפי מטה. שולי הטרף משוננים קלות, חדים. הלשונית בהירה, אורכה 5 מ"מ.
דורת ארם-צובא פורחת באביב ובקיץ. בחלקם העליון של הגבעולים נישאת תפרחת גדולה (עד 50 ס"מ אורכה), מסועפת ודלילה. שצורתה הכללית חרוטית. ענפי התפרחת ערוכים בדורים.
השם המדעי של המין נקרא על שם העיר חלב, הנקראת בעברית גם בשם ארם-צובא.
מוצא המין כנראה בארצות הים התיכון, אך הוא נפוץ כיום בכל העולם.

בסוג 60 מינים, בארץ מין אחד בר ועוד 2 בתרבות: דורה סודנית למספוא ירוק ודורה מצויה לגרעינים להזנת עופות. השם המדעי סורגום מקובל בין החקלאים לציון מינים תרבותיים בסוג. הסורגום התרבותי הוא תבואת-קיץ חד-שנתית. מגדלים בעולם 58 מיליון טון סורגום לגרעינים לשנה, ואלה משמשים מזון בסיסי (לחם-עוני) למיליוני אנשים באסיה ובאפריקה. כן מגדלים מיני סורגום כירק למספוא, והיבול העולמי הוא 22 מיליון טון לשנה. מכינים ממנו גם סירופ, נייר, מטאטאים ועוד. זה גידול קדום, עדויות ממצרים מלמדות שגידלו אותו כבר 2,200 שנה לפני סה"נ. ידוע שהוא שימש גידול בתקופה קדומה גם בסין.

כתב מייק לבנה

לא עודכן