מקור-חסידה חלמיתי הוא צמח חד-שנתי שכיח מאוד. גובהו עד 40 ס"מ. הוא ניכר בעליו המעוגלים, שכמעט ואינם מחולקים, והם מזכירים עלי חלמית. שפת העלה משוננת בשיניים עגולות רחבות ורדודות.
מקור-חסידה חלמיתי פורח מינואר עד מאי. הפרח הוא מטיפוס 5: יש לו 5 עלי גביע, 5 עלי כותרת, 5 אבקנים פוריים ועוד 5 אבקנים עקרים, 5 בלוטות-צוף, ושחלה מחולקת ל-5.
התפרחת דמויית סוכך. צבע הכותרת ורוד–סגול. הפרי אכן נראה ממש כמו מקור חסידה: הזרעים למטה נראים כמו הראש, וכל זרע נושא זיף ארוך. כל 5 הזיפים צמודים ונראים יחד כמקור, ובהבשילם הם נפרדים. הם מתחילים להיפרד מן הקצה הרחוק מהזרע, וכשהם מתייבשים הם משתזרים–מסתלסלים מלמעלה (בסוג הקרוב, גרניון – הם מתחילים להיפתח בצד ההפוך, מלמטה, מהזרע). כשזרע כזה נושר לקרקע בשעה שהמקור עודו משתזר – הוא מתברג לתוך סדק בקרקע ו"זורע" את עצמו, וכך הוא ניצל מסכנות שעל פני השטח כגון אכילה בפי נמלים.
מקור-חסידה חלמיתי נפוץ הן בבתי-גידול טבעיים (בתה, שדות) והן בבתי-גידול מושפעי-אדם (צידי דרכים, מעזבות). הוא גדל בכל אזורי הארץ פרט לדרום הנגב. תפוצתו העולמית משתרעת בארצות שסביב הים התיכון ובמערב אסיה.
העלים נאכלים, טעמם מזכיר עלי חלמית. ברפואה עממית משמשת משרה מן העלים טיפול בפצעי-עור.
מקור-חסידה הוא סוג שכיח מאוד בארץ, ובו 18 מינים (90 מינים בעולם) – כולם עשבוניים, מהם חד-שנתיים ומהם רב-שנתיים. פורחים באביב.

כתב מייק לבנה

לא עודכן