ארכובית צרת-עלים היא צמח חד-שנתי שרוע. פרקי הגבעול עטופים בשופרית, ועליה עורקים ברורים. העלים צרים, רוחבם פחות מרבע מאורכם.
ארכובית צרת-עלים פורחת מאפריל עד יולי. הפרחים לבנים, והם מופיעים בקבוצות של 1–5 במפרקי גבעולים, בחיקי חפים הארוכים מהפרחים. הפרח קטן, דו-מיני, עם עטיף פשוט בן 4–5 אונות ו-8 אבקנים. צינור הפרח ארוך כפליים ויותר מאורך אונות הפרח. אורך הפרק בין קבוצת פרחים אחת לבאה אחריה על הגבעול אינו עולה על 15 מ"מ. הפרי קטן, אורכו לא יותר מ-2 מ"מ. הוא עטוף בשרידי הפרח, ואין עליהם עורקים בולטים. הפרי פירמידלי עם 3 צלעות, אחת מהן צרה מהיתר, ולאורכה מתמשך שקע.
ארכובית צרת-עלים היא מין נדיר בארץ, היא גדלה רק בעמק החולה ובשרון, לרוב בבתי-גידול מופרעים בידי אדם. תפוצתה העולמית רחבה מאוד, הן בארצות שסביב הים התיכון והן הרחק צפונה ומזרחה.

השם ארכובית, ובלועזית "רב-ברך", מציין את המפרקים (ברכיים) הבולטים בגבעול: בכל מפרק צומחים עלי-לוואי קרומיים, המאוחים לנדן קרומי בדמות שופר, והם מקיפים את המפרק ומדגישים אותו. מינים אחדים שימשו ברפואה העממית לצרכים שונים, בעיקר נגד פגעים בדרכי העיכול – מהשיניים ועד למעיים. מבחינים בסוג בין 2 קבוצות של מינים: קבוצה של בתי-גידול לחים וקבוצה של בתי-גידול יבשים. ארכובית צרת-עלים שייכת לקבוצת המינים הגדלים בבתי גידול יבשים.
כתב מייק לבנה

הסוג ארכובית (המתחלק כיום לשני סוגים, ראה להלן) כ-250 מינים מוסכמים ומינים רבים מסופקים. בישראל נאספו 18 מינים, המחולקים לשתי קבוצות עיקריות: 5 מינים שבהם הפרחים ערוכים בתפרחת דמוית שיבולת צפופה והם רב-שנתיים (מינים אלה נמנים כיום עם הסוג Persicaria, אך שם הסוג העברי נשמר והוא עודנו "ארכובית") ו-13 מינים שבהם הפרחים בודדים או בקבוצות בחיקי עלים, בהם מינים חד-שנתיים ורב-שנתיים (אלו הם בני הסוג Polygonum).
כתב: דרור מלמד

עודכן