דורבנית התבור היא צמח רב-שנתי זקוף וגבוה עם פקעת בקרקע – אפשר לראות אותה כגיאופיט. הפקעת מסתעפת לשורשים עבים, אוגרי-מזון. העלים שעירים, עגולים, שסועים עמוקות ככף-יד, נישאים על פטוטרת ארוכה. העלים המלווים את הפרחים קטנים יותר ושסועים פחות עמוק מהעלים התחתונים. בשולי העלים זרועות נקודות אדמדמות.
דורבנית התבור פורחת באפריל–מאי, אחרי שהעלים כבר יבשו, ופריחתו מפליאה במיוחד ברעננותה על רקע הצמח היבש. התפרחת ארוכה, ערוכה בצפיפות לאורך חלק ניכר מעמוד-הפריחה. הפרח בלתי-נכון, עם דורבן. צבע הפרח תכלת עד סגול חיוור, והוא נתרם בעיקר על-ידי עלי 5 הגביע, שהם צבעוניים וגדולים מעלי הכותרת, והעליון בהם מתמשך לדרבן. ארבעת עלי הכותרת קצרים יותר, באותו צבע, שנים מהן שעירים, ואחד מתמשך לדורבן הנתון בתוך הדורבן של עלה-הגביע. לשנים העליונים צופן, המפריש צוף אל תוך הדורבן. האבקנים רבים. הפרי יבש בעל שלוש או יותר מפוחיות הנפתחות בצידן העליון.
דורבנית התבור היא צמח נדיר למדי של קרקעות סלעיות וגדרות-אבן בחבל הים-תיכוני, ובכיסי-קרקע בסלעים בצפון המדבר. גדל במפוזר בפרטים מבודדים. תפוצתו העולמית מצומצמת לצפון המזרח התיכון, מארץ-ישראל עד טורקיה.
בסוג 200 מינים, רבים מהם קישוטיים ומרשימים, ואף תורבתו ומשמשים בגינת הנוי. בארץ 2 מינים של צמחי בר.

כתב מייק לבנה

עודכן