ציפורן משתלשל (לשעבר ציפורן משולשל) הוא בן-שיח המשתלשל מקירות-סלע טבעיים ומחומות עתיקות. פורח בקיץ, כדרכם של רבים מצמחי קירות-סלע. פריחתו שופעת ומרהיבה, מרעננת את הנוף בעונה דלת-פריחה.
ציפורן משתלשל פורח במשך עונה ארוכה, כחצי שנה, מאפריל עד ספטמבר. הפרח ורוד כהה, מנומר בכתמים ונקודות בארגמן. טרף הכותרת שעיר בבסיסו. שולי טרף הכותרת גלולים אחורה. בתחתית הגביע יוצאים הרבה (10–14) חפים קשקשיים קטנים, הדוקים ורעופים.
ציפורן משתלשל גדל רק בצפון הארץ, אך בתחום זה ובבתי-גידול מתאימים אין הוא נדיר. תפוצתו העולמית משתרעת בארצות שלצפון-מזרחו של הים התיכון.
בסוג ציפורן 300 מינים, בארץ 8. מהם שתורבתו בידי אדם ונוצרו מהם 2,000 זנים, שמגדלים אותם לנוי ובעיקר לקטיף. בפרח 5 עלי כותרת, כל אחד מהם נחלק בצורה ברורה לחלק תחתון צר (הנקרא ציפורן, ועל שמו נקרא הסוג), ולחלק עליון רחב, הנקרא טרף. 5 עלי הגביע מעורקים, מאוחים לצינור, המחזיק את ציפורני עלי הכותרת, בסיס הגביע עטוף בחפים קשקשיים. 10 אבקנים. 2 עמודי עלי. הפרח מדיף ריח נעים ומפריש צוף מבסיסי האבקנים, הנאגר בבסיס הפרח. הוא מואבק על ידי פרפרים. הפרי של מינים אחדים ריחני, משמש כתבלין.
כתב מייק לבנה

ציפורן משתלשל נמצאת ופורחת מעל המערות בנחל המערות ובנחל עמוד, וגם מערת המתבודד בנחל יצהר .לא עודכן