ורוניקה לבנה

הדפסה
  Veronica cymbalaria שם מדעי
  Cymbalaria speedwell Common name
זַהַרַת אל-חַוַואשִי שם ערבי
לחכיים
Plantaginaceae
משפחה
4 מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
מפורץ שפת העלה
קרקעות כבדות בית גידול
עגול צורת הגבעול
חד-שנתי צורת חיים
גולן, גליל, עמקים, גלבוע, כרמל, הרי שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה
תבלין ו/או צמח מאכל

ורוניקה לבנה
צילום: © שרה גולד   שפלה, 2-2017
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

ורוניקה לבנה היא צמח חד-שנתי קטן ושעיר, מסועף ומשתרע, גובהו 10 ס"מ. היא פורחת מינואר עד אפריל. הפרח לבן, נישא על עוקץ ארוך, עם 4 עלי-כותרת בלתי שווים: שניים בינוניים זה מול זה, אחד ניצב להם ורחב, ואחרון מול הרחב והוא צר מכולם. לפרח שני אבקנים ועמוד-עלי אחד, הנושא צלקת בודדת. גודל הפרח משתנה מאוד, בין 3 ל-7 מ"מ, אולי אלה שני זנים שונים. הפרח חי רק כמה שעות ואז נושרת הכותרת כיחידה אחת, ולמחרת ייפתחו פרחים חדשים.
ורוניקה לבנה שכיחה בכל אזורי צפון הארץ ומרכזה. היא גדלה בבתה ובמיוחד בסלעים, בין אבנים, בקירות-אבן של טרסות ובסדקי-מדרכות ובחורבות, גם כעשב-רע בגינות ובשדות.
בסוג ורוניקה מונים 300 מינים, יש טוענים אף 500 מינים, בארץ 17. הפרחים קטנים, ואך במבט מקרוב מתברר שהם יפהפיים ביותר. בעבר היה  הסוג ורוניקה במשפחת הלועניתיים, שהיא משפחה בלתי-מגובשת: קשה להגדיר מה בדיוק משותף לכל בני המשפחה, וקשה עוד יותר למצוא מה מבדיל ביניהם לבין מינים ממשפחות קרובות. לאחרונה הועבר הסוג ורוניקה למשפחת הלחכיים.
כתב מייק לבנה

מקורות מידע

הצמח במקורות

הסוג ורוניקה נקרא על שם אישה מפורסמת במסורת הנוצרית: ורוניקה הקדושה ליוותה את ישו למקום הצליבה, וניגבה את פניו במטפחתה. בהיסטוריה של סוף ימי בית שני היו בארץ עוד כמה נשים מיוחדות בשם זה, מהן שנודעו כיפהפיות מושכות וקטלניות, ר' מאמרו של יהודה זיו ברבעון "ארץ", חורף 1988.כתב מייק לבנה

 
גינון חסכוני בצמחי בר