דבקה משחירה

הדפסה
  Galium incanum שם מדעי
פואתיים
Rubiaceae
משפחה
מאוחה מס' עלי כותרת
פשוט צורת העלה
תמים שפת העלה
קרקעות כבדות בית גידול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
חרמון, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

דבקה משחירה
צילום: © שרה גולד   חרמון, יוני
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

דבקה משחירה היא לא דביקה ולא שחורה. זהו בן-שיח נמוך, גובהו 10 ס"מ וקוטרו 20–30 ס"מ. העלים ערוכים בדורים. אין למין זה שיער מאונקל כמו ליתר מיני הסוג, ולכן אין הצמח דביק ואינו נצמד לשיער ולבגדים, אך מיתר הבחינות הוא מתאים לסוג דבקה, והשם הוחל על כל מיני הסוג. הצמח משחיר בייבוש, והוא נמצא בעשביות כשהוא שחור (וכך ניתן לו שמו), אף שהצמח הרענן אינו משחיר.
דבקה משחירה פורחת בין מאי ליוני. היא פורצת בפריחה עשירה, במאות פרחים שצבעם בין לבן לוורוד, שונה מעט מצמח לשכנו. הפרח גדול יותר מזה של מינים אחרים של דבקה. הפרח דמוי-מסמר, עם צינור ניכר ואוגן רחב. הפרח כולל גביע זעיר, וכותרת מאוחה-עלים, עם אוגן מחולק ל-4 אונות או עלי-כותרת. צבע הפרחים לרוב לבן, עתים נוטה לצהבהב או ורדרד. עמודי-הפריחה זקופים.
דבקה משחירה גדלה בחרמון, אינה גדלה כלל בארץ-ישראל המערבית, אך היא מצויה במואב ובאדום. בחרמון היא שכיחה למדי בחגורה העליונה (חגורת הצומח הכרקוצי) מרום 1850 מ' ומעלה.

הסוג דבקה כולל 300 מינים, בארץ 20, שליש מהם רב-שנתיים. אלה ברובם צמחים עשבוניים שגבעולם מרובע, עליהם ערוכים בדורים, והן הגבעול והן שפות העלים מצוידים בשיכים כפופים הנצמדים לבגדים ולשער יונקים.
הפרח קטן, חסר גביע או שהגביע זעיר. השחלה תחתית. הכותרת מסמרית או גלגלית, צינורה קצר, ולה 4 אונות פרושות. צבעיו צנועים (לרוב לבן או ירוק או צהבהב חיוור). הוא דו-מיני, מפריש צוף, מואבק על ידי חרקים. גם הפריה עצמית שכיחה. הזרעים נאחזים בשער בעלי-חיים.

כתב מייק לבנה

מקורות מידע


 
גינון חסכוני בצמחי בר