ביקיה דקת-עלים

הדפסה
  Vicia tenuifolia שם מדעי
  Bramble vetch, Tare Common name
קטניות
Fabaceae
משפחה
5 מס' עלי כותרת
מנוצה צורת העלה
תמים שפת העלה
חברות שיחים (בתה וגריגה) בית גידול
עגול צורת הגבעול
עשבוני רב-שנתי צורת חיים
גולן, חרמון, גליל, עמק ירדן עליון, תפוצה בארץ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה
צמח מוגן

ביקיה דקת-עלים
צילום: © שרה גולד   ליד הישוב נמרוד , יוני
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

ביקיה דקת-עלים היא קטנית עשבונית רב-שנתית מסועפת, רחבה ודחוסה, גובהה עד 70 ס"מ וקוטרה 2 מ'. זה המין היחיד בסוגו בארץ שהוא רב-שנתי. הצמח קירח. העלה מנוצה ל-6–12 זוגות עלעלים צרים, ובקצהו קנוקנת מסועפת.
ביקיה דקת-עלים פורצת בפריחה אדירה, יפה ומרשימה, בין אפריל ליוני, עד כי הצמח הגדול נראה סגול כולו, כמעט אין מבחינים בירוק של העלים מתחת לפריחה השופעת. התפרחת נישאת על עוקץ ארוך, 3 ס"מ ומעלה, ובה 10–25 פרחים בצבע סגול–ורוד רענן, המשתלשלים ברובם לצד אחד. אורך הפרח 13 מ"מ, הגביע קצר פי 10 מהכותרת.
ביקיה דקת-עלים היא מין נדיר למדי, גדל רק בצפון הארץ. שכיח בראשי הרי-הגעש בגולן ובחגורה התיכונה של החרמון, ברום שבין 750 ל-1500 מ'. תפוצתו העולמית משתרעת בתחום נרחב בהרים סביב הים התיכון והלאה צפונה ומזרחה.

הסוג ביקיה
פרח פרפרני טיפוסי, ועלה מנוצה ובקצהו קנוקנת – הרי זו לרוב ביקיה (או לפעמים גם אפון או טופח או עדשה). ליתר בטחון נבדוק תכונות נוספות, המבדילות ביקיה מסוגים דומים: לעלה הביקיה יש בבסיסו זוג עלי-לוואי, קטנים מן העלעלים. במינים רבים יש צופנים על עלי-הלואי או על עלי הגביע. משערים שהצוף המופרש מהם, המושך נמלים, מסייע בכך שהנמלים מגינות על הצמח בפני זחלי פרפרים העלולים לאוכלו. הפרי סרגלי, אורכו לפחות כפול מרוחבו. עמוד העלי כפוף וראשו שעיר. זה סוג נפוץ, עם 150 מינים בעולם, 24 מינים בארץ. שמו נזכר כבר בתלמוד הירושלמי ובתוספתא, והוא דומה לשם המדעי. הניקוד של האות הראשונה נקבע בחיריק, בעקבות השם המדעי, אך בקהל החקלאים מקובל לבטאו בפתח. מינים אחדים תורבתו, בראשם הפול, שהוא מין בסוג ביקיה, וכן הכרשינה, ומינים אחדים משמשים כמספוא מזין לבהמות. הפריחה חלה באביב. בסיס הגביע מעוגל או מגובנן, ונאגר בו צוף. בפרח 10 אבקנים, זיריהם של 9 מהם מאוחים לצינור ששפתו העליונה מלוכסנת. ההאבקה היא מטיפוס "משחת השיניים": כל נגיעה של חרק בפרח גורמת לגושיש אבקה לצאת מבעד לסדק בראש הסירה (עלי הכותרת הפנימיים) ולדבוק בבטן החרק, ובביקור הבא יצא שוב גושיש נוסף. האבקנים מבשילים לפני העלי, מה שמגדיל את הסיכוי להאבקה הדדית, אך יש גם עונת חפיפה, ואז שכיחה האבקה עצמית. עמוד העלי שעיר. הפרי תרמיל מוארך ופחוס. קשוותיו מסתלסלות בהתייבשן ונפתחות ב"פיצוץ", הזורה את הזרעים למרחק קטן. מספר הכרומוזומים 10, 12 או 14 או מכפלה של אלה. במינים רבים מופיעים בצמח שני מיני פירות: פרי רגיל הנישא בראשי ענפים, ופרי אחר המבשיל מתחת לפני הקרקע. בכל חלקי הצמח, ובעיקר בזרעים, יש לעתים רעלים הפוגעים בחרקים, אך אינם גורמים נזק ליונקים, לאדם ולבהמתו. תפוצתו העולמית של הסוג מרוכזת בעיקר סביב הים התיכון, במזרח התיכון ובדרום אירופה.
כתב מייק לבנה

מקורות מידע 
גינון חסכוני בצמחי בר