ספלול מחוספס

הדפסה
  Aristolochia scabridula שם מדעי
ספלוליים
Aristolochiaceae
משפחה
מאוחה מס' עלי כותרת
דמוי לב צורת העלה
תמים שפת העלה
חורש בית גידול
עגול צורת הגבעול
מטפס צורת חיים
חרמון, תפוצה בארץ
הצג מפת תפוצה
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
עונת הפריחה

דווח לנו

ספלול מחוספס
צילום: © שרה גולד   חרמון, מאי
© כל הזכויות שמורות לצלמים ולאתר צמח השדה.

תמונות נוספות:

מידע נוסף

ספלול מחוספס הוא צמח שהפרח שלו מוזר, ציורי, מעניין בצורתו ובתפקודו. הצמח רב-שנתי משתרע. העלה בצורת משולש, קרח, בסיסו מפורץ (לָבוּב). העלים מסורגים, פשוטים, תמימי-שוליים. אורך הפטוטרת קצר מאורך טרף העלה.
ספלול מחוספס פורח מאפריל עד יוני. הפרח דמוי מקטרת או חצוצרה, עם צינור ארוך ואוגן שבסיסו רחב ומעוגל. אורך הפרח כ-6 ס"מ, והוא נישא בודד על עוקץ היוצא מחיק עלה, עוקץ הפרח קטן מאורך הפרח. זהו פרח-מלכודת, כמו הלופיים. צבעי הפרחים כהים וריחם מסריח כריח בשר נרקב, והוא מושך חרקים הניזונים מבשר רקוב. אין צוף. הפרח דו-מיני, לא נכון. השחלה תחתית. הצלקות מבשילות לפני האבקנים וההאבקה זרה. אין גביע. הכותרת מורכבת מצינור ואוגן. הצינור במין זה מפותל, בתוכו שערות הפונות מטה ומונעות מהחרקים שנכנסו לצאת עד שהן נובלות. מעניין שהחרקים שנלכדו ממהרים, אחרי שהשתחררו, להתפתות שנית ולהיכנס לפרח נוסף (ולהאביקו). צינור העטיף כפוף, שעיר וצבעו חום בהיר. האוגן קעור וצבעו חום-סגול כהה ובסיס מורחב כקערה. האבקנים 6, מעורים בעמוד העלי ומאוחים ליחידה. הפרי, דמוי סלסילה, נפתח ב-6 קשוות, ציורי ויפה אף הוא – יש מדמים אותו לפנס-נייר סיני.
ספלול מחוספס הוא צמח נדיר הגדל במורדות סלעיים בחרמון הגבוה. יש חוקרים שאינם מקבלים את מעמדו כמין נפרד אלא רואים בו אוכלוסייה של ספלול ססגוני.
בסוג 300 מינים, 6 בארץ, ועוד אחדים מטופחים בגינת הנוי –מטפסים יפי-פרחים-ופירות.
כתב עמרם אשל בעקבות מייק לבנה 


מקורות מידע 
גינון חסכוני בצמחי בר  

israelbiz- בניית אתרים