תלתן בואסיה הוא צמח עשבוני חד-שנתי, זקוף, גובהו 30-15 ס"מ, עטוי שערות מפושקות. הגבעולים מסתעפים בחלקו העליון של הצמח. בסוג תלתן העלה מורכב ולו 3 עלעלים (עלה תלתני). בבסיס כל עלה תלתני מצויים שני עלי-לוואי, מוארכים-איזמלניים, מתחדדים. לעלים פטוטרות ניכרות. העלעלים ביצניים, או דמויי-ביצה הפוכה, קטומים, או מפורצים קמעא בקצותיהם, שפתם משוננת, העלעל המרכזי נישא על פטוטרית, שני העלעלים הצדדיים כמעט יושבים. התפרחות נישאות על עוקצים, עוביים כמעט כעובי הגבעול, על-פי רוב ארוכים מהעלים שמחיקם הם יוצאים. התפרחת קרקפת ביצנית, רוחבה עולה על אורכה, מכילה 20-10 פרחים. הפרחים זקופים בצעירותם, מתפשקים ונשמטים מטה עם ההתבגרות וההבשלה. אורך עוקצי הפרחים כאורך צינור הגביע. העוקצים נחשפים וניכרים עם קמילת הפרחים ונטייתם מטה. הגביע קרומי, לבנבן. צינור-הגביע קירח, ממנו יוצאות 5 שיניים מעורקות, שעירות-זיפניות, השתיים העליונות משולשות, קצרות בהרבה משלוש השיניים התחתונות, שהינן איזמלניות-מרצעניות. צבע הכותרת קרם עד צהוב והיא נעשית שחומה-ערמונית בהבשלה, נותרת יציבה ואינה נושרת. מפרש-הכותרת פרוש, דמוי-ביצה הפוכה, ארוך פי 3-2 מהגביע. הסירה והמשוטים קצרים מהמפרש. בגביע הפורה כלוא תרמיל מוארך, המכיל זרע בודד, מוארך, צהבהב-חום. הקרקפת נושאת הזרעים נפוצה ברוח בשלמותה. תלתן בואסייה מזכיר בתפרחתו הצהובה את המין הנפוץ תלתן חקלאי, אך כותרתו של האחרון בדרך-כלל ארוכה מרוחבה ושיני הגביע קירחות.
תלתן בואסיה פורח באביב. הוא צמח נדיר בישראל, הגדל בגלילות מרכז הארץ וצפונה. בית גידולו מקומות מוצלים, בתות וחורשות. תפוצתו העולמית ים-תיכונית.
תלתן בואסיה תואר בשנת 1848, על-ידי הבוטנאי האיטלקי גוסונה (Giovanni Gussone 1787- 1866).
שם המין לכבודו של הבוטנאי השוויצרי, חוקר צמחיית המזרח התיכון, פייר אדמון בואסיה (Pierre Edmond Boissier, 1810-1885). שמו המדעי של הסוג, ,Trifolium (מלטינית: tri - "שלשה", folium - "עלה", לאמור: "שלישיית עלים"), מאזכר את העלה המורכב מ-3 עלעלים וכך גם בעברית: תלתן, מ"תלת" - "שלושה".
השם תלתן נזכר במשנה (ראו משמאל: "הצמח במקורות"), אולם רוב המפרשים והחוקרים סבורים כי הכוונה לסוג אחר (גרגרנית). בספרו "שמות צמחי ארץ ישראל שנתחדשו או שנתבררו" (תרע"ז, 1917), שאל אפרים רובינוביץ' (הראובני, בוטנאי וחוקר צמחי ארץ-ישראל, אביו של נגה הראובני מייסד "נאות קדומים") את השם המשנאי לסוג Trifolium וקרא לו "תלתן-אספסת". השם "תִּלְתַּן בּוּאַסְיֶה" נזכר לראשונה במגדיר הצמחים העברי הראשון, ה"מגדיר לצמחי ארץ-ישראל", מאת א. איג, מ. זהרי ונ. פינברון, שראה אור בשנת תרצ"א (1931) ונכלל ברשימת שמות הצמחים הרשמית של האקדמיה ללשון העברית במילון לשמות צמחי ארץ-ישראל, תשס"ג (2003).

בסוג תלתן מוכרים כיום 245 מינים, 50 מהם נאספו בישראל.

כתב: דרור מלמד


עודכן