חפורית מוזרה היא דגני חד-שנתי זקוף מתת-משפחת הסיסניים, גובהה 20–50 ס"מ, והיא מסתעפת בעיקר מבסיסה. טרפי העלים ארוכים, עד 25 ס"מ. הלשון קרומית. נדן העלה העליון נפוח ועוטף את בסיס התפרחת. מפרקי הקנה תפוחים, בהירים, והקנה כפוף בהם קלות בזוית קהה מאוד. במעבר מהנדן לטרף העלה מופיע משולש לבן.
חפורית מוזרה פורחת במשך תקופה ממושכת, באביב ובקיץ, ממרס עד אוגוסט. תפרחתה אכן מוזרה, קשה לתאר אותה. השם המדעי גזור ממילה שמשמעותה כרבולת, ואכן יש משהו המזכיר כרבולת במראה השיבולית הבודדת. המכבד גלילי צפוף, דמוי שיבולת, חלקו הרחב ביותר נמצא ברבע העליון שלו. השיבוליות ערוכות בקבוצות, כל קבוצה היא יחידת-תפוצה עצמאית. בכל קבוצה יש רק שיבולית אחת עם פרח פורה, דו-מיני, ועוד 6 שיבוליות שפרחיהן מנוונים, קשקשיים, דמויי יתד. הגלומות נושאות קרין המתרחב לכנף, והן משוננות בקצותיהן שינון גס הבולט לעין. המראה הכללי של המכבד הוא פרוע (בניגוד למראה הכללי של התפרחת בחפורית קטנה, שהוא מסודר יפה).
חפורית מוזרה שכיחה בבבתי-גידול מושפעי אדם: כעשב-רע בשדות-דגן, וכן בצידי דרכים. נפוצה בכל אזורי הארץ פרט לדרום הנגב. תפוצתה העולמית משתרעת בארצות הים התיכון ובדרום-מערב אירופה.
בסוג חפורית 40 מינים, בארץ 5.

כתב מייק לבנה

לא עודכן